AGS-17 "Płamja"
AGS-17 (Awtomaticzeskij Granatomiot Stankowyj 17) znany również jako "Płamja" (płomień) to radziecki granatnik maszynowy skonstruowany przez A. E. Nudelmana w latach 60. w tulskim biurze konstrukcyjnym OKB-16. Prace nad granatnikiem z dużym prawdopodobieństwem rozpoczęto pod wpływem amerykańskich granatników maszynowych Mk. 18 i Mk. 19, wykorzystywanych przez amerykańskie siły zbrojne podczas wojny w Wietnamie. Produkcję seryjną AGS-17 rozpoczęto w 1971r, jest to jeden z pierwszych granatników maszynowych produkowanych seryjnie. Granatnik działa na zasadzie odrzutu zamka swobodnego. Broń strzela z zamka zamkniętego, co oznacza również że nie wykorzystano w nim zasady wyrzutu, umożliwiającej zmniejszenie masy zamka (aby zastosować odrzut zamka swobodnego z wyrzutem, broń musi strzelać z zamka otwartego). Tym samym AGS-17 różni się od wielu innych granatników maszynowych, gdzie bardzo często stosowanym rozwiązaniem jest odrzut zamka swobodnego z wyrzutem oraz konieczne przy takim rozwiązaniu strzelanie z zamka otwartego. Aby zmniejszyć szybkostrzelność teoretyczną AGS-17 oraz osłabić uderzenie zamka w tylną ściankę komory zamkowej, zastosowano hydrauliczny zderzak umieszczony w zamku. Okno wyrzutowe łusek znajduje się na dolnej powierzchni komory zamkowej. Mechanizm spustowy spustowy umożliwia strzelanie z małą (100 strzałów na minutę) oraz dużą (400 strzałów na minutę) szybkostrzelnością teoretyczną. Granatnik zasilany jest nabojem 30x29B mm z pociskiem odłamkowym WOG-17 lub odłamkowo burzącym WOG-30. Zasilanie prawostronne odbywa się z metalowej taśmy ciągłej na 29 naboi o ogniwkach zamkniętych. Granatnik posiada donośnik przesuwakowy oraz charakteryzuje się dosyłaniem pośrednim. Po prawej stronie komory zamkowej znajduje się stalowa bębnowa skrzynka amunicyjna mieszcząca taśmę na 29 naboi, prawą stronę skrzynki można odchylić aby załadować taśmę amunicyjną bez odłączania skrzynki amunicyjnej od broni. Ładowanie granatnika odbywa się poprzez odchylenie pokrywy donośnika. Zastosowano niewymienną, chłodzoną powietrzem, poprzecznie żebrowaną na krótkim odcinku lufę. Po lewej oraz prawej stronie tylnej części komory zamkowej umieszczono dwa poziome chwyty. Na tylnej powierzchni komory zamkowej, pomiędzy chwytami, znajduje się spust. Broń umieszczono na podstawie trójnożnej SAG-17 (6T8) o regulowanej wysokości. Na górnej powierzchni pokrywy komory zamkowej znajduje się tabela balistyczna. Po lewej stronie komory zamkowej przymocowano celownik optyczny PAG-17 o powiększeniu 2,7x.
AGS-17A oraz AGS-17M
AGS-17A (A od Awiaconnyj) to wprowadzona do uzbrojenia we wczesnych latach 70. wersja wyposażona w umieszczony na lufie płaszcz wykonany ze stopu aluminium oraz elektrospust. AGS-17A montowany był w otwartych drzwiach śmigłowca transportowego Mi-8 oraz w zasobniku GUW mocowanym pod skrzydłami śmigłowca szturmowego Mi-24. Granatnik występuje również w wersji AGS-17M stanowiącej uzbrojenie wieży okrętowej BP-30.
AGS-30
AGS-30 to skonstruowany w latach 90. granatnik maszynowy charakteryzujący się mniejszą masą od AGS-17. Granatnik AGS-30 zasilany jest nabojem 30x29B mm, zasilanie prawostronne odbywa się z metlowej taśmy ciągłej na 29 naboi o ogniwkach zamkniętych. Po prawej stronie komory zamkowej znajduje się stalowa bębnowa skrzynka amunicyjna mieszczącą taśmę na 29 naboi. Taśma oraz skrzynka amunicyjna są takie same jak do AGS-17. Granatnik AGS-30 działa na zasadzie odrzutu zamka swobodnego oraz strzela z zamka zamkniętego. Broń posiada lufę pozbawioną żebrowania oraz nową podstawę trójnożną. Granatnik produkowany jest przez zakłady w Kowrowie.
AGS-17 ogółem
AGS-17 w porównaniu z amerykańskim granatnikiem Mk. 19 charakteryzuje się mniejszą donośnością skuteczną, jednak "Płomień" jest również znacznie lżejszą konstrukcją. AGS-17 stanowił nie tylko uzbrojenie piechoty, ale również niestandardowe uzbrojenie bojowych wozów piechoty BWP-1, BMD-1 oraz transporterów opancerzonych wykorzystywanych w Afganistanie. Broń produkowana była w ZSRR, Chinach i Jugosławii. Granatnik AGS-17 nie został wprowadzony do uzbrojenia Wojska Polskiego, prowadzono natomiast prace nad polskim granatnikiem maszynowym, który ostatecznie również nie został wprowadzony do uzbrojenia.
wersja
AGS-17
AGS-30
nabój
30x29B
30x29B
prędkość początkowa pocisków
185m/s
185m/s
długość
840mm
1100mm
masa
18kg niezaładowany bez trójnogu

30kg niezaładowany z trójnogiem 6T8

44kg z trójnogiem 6T8 i taśmą na 29 naboi
16kg niezaładowany z trójnogiem

30kg z trójnogiem i taśmą na 29 naboi
szybkostrzelność teoretyczna
400 strzałów na minutę
400 strzałów na minutę
Ładowanie granatnika maszynowego AGS-17, widoczna odchylona pokrywa donośnika
Granatnik AGS-17. Na zdjęciu po lewej z tyłu komory zamkowej widoczny jest spust, na zdjęciu po prawej widoczny jest celownik optyczny PAG-17
Granatnik maszynowy AGS-30
Granatnik AGS-17 sprzężony z radarem. Za zdjęcie dziękuję Drakowi ze strony Militarni.pl
Granatnik AGS-17 sprzężony z radarem. Za zdjęcie dziękuję Drakowi
Bojowy wóz piechoty BMD-1 z zamontowanym na wieży granatnikiem maszynowym AGS-17
Granatnik AGS-17, rysunek z radzieckiej instrukcji obsługi tej broni
Nabój WOG-17 do granatnika AGS-17. Rysnek z instrukcji obsługi granatnika
Nabój WOG-17 do granatnika AGS-17. Rysnek z instrukcji obsługi granatnika
Lufa granatnika AGS-17. Rysunek z instrukcji obsługi
AGS-17 z odchyloną pokrywą donośnika i odchylonym donośnikiem. Rysunek z instrukcji obsługi
Komora zamkowa granatnika AGS-17. Rysunek z instrukcji obsługi
Zamek granatnika AGS-17. Rysunek z instrukcji obsługi
Hydrauliczny zderzak zamka granatnika AGS-17. Rysunek z instrukcji obsługi
Donośnik granatnika AGS-17. Rysunek z instrukcji obsługi
Napinacz umożliwiający przeładowanie granatnika AGS-17. Rysunek z instrukcji obsługi
Urządzenie powrotne granatnika AGS-17. Rysunek z instrukcji obsługi
Podstawa trójnożna granatnika AGS-17. Rysunek z instrukcji obsługi
Celownik optyczny PAG-17. Rysunek z instrukcji obsługi
Siatka celownicza celownika optycznego PAG-17. Rysunek z instrukcji obsługi
Skrzynka amunicyjna granatnika AGS-17. Rysunek z instrukcji obsługi
Taśma amunicyjna do granatnika AGS-17. Rysunek z instrukcji obsługi
Przybornik do granatnika AGS-17. Rysunek z instrukcji obsługi