BORZ
BORZ (Wilk) to czeczeński pistolet maszynowy skonstruowany w 1992r na podstawie pistoletu maszynowego PPS-43. Produkcję BORZa rozpoczęto w fabryce Krasny Mołot (Czerwony Młot) znajdującej się w Groznym, pierwszy wyprodukowany egzemplarz o numerze seryjnym 0001 otrzymał Dżochar Dudajew. Produkcja seryjna trwała od 1992r do 1994r. Produkcję seryjną zakończono ze względu na rozpoczęcie wojny oraz braki materiałowe, jednak nadal trwała produkcja w przydomowych warsztatach.
Konstrukcja pistoletu maszynowego BORZ
BORZ działa na zasadzie odrzutu zamka swobodnego, strzelanie następuje z zamka otwartego. Zamek hamowany jest jedną sprężyną powrotną, po wystrzeleniu z magazynka ostatniego naboju zamek nie zatrzymuje się w tylnym położeniu. Zastosowano iglicę stałą osadzoną na zamku. Zależnie od egzemplarza komora zamkowa jest prostopadłościenna lub rurowa. Z lewej strony komory zamkowej znajduje się wycięcie w którym porusza się ruchoma podczas strzelania rączka zamkowa, natomiast okno wyrzutowe umieszczono z prawej strony komory zamkowej. Niektóre egzemplarze posiadają wycięcie na rączkę zamkową umieszczone u góry komory zamkowej. Broń posiada przełącznik rodzaju ognia umożliwiający strzelanie ogniem pojedynczym, ciągłym oraz zabezpieczenie broni. Przełącznik rodzaju ognia znajduje się z lewej strony komory zamkowej nad kabłąkiem spustu. Pistolet zasilany jest radzieckim nabojem pistoletowym 9x18mm 57-N181S. Zasilanie odbywa się z umieszczonego przed chwytem pistoletowym dwurzędowego magazynka pudełkowego z jednorzędowym wyprowadzeniem o pojemności 15, 20 lub 30 naboi. Dźwignia zatrzasku magazynka znajduje się pod komorą zamkową za gniazdem magazynka. Jedynie nieliczne egzemplarze pistoletu posiadają metalową kolbę składaną na komorę zamkową, większość pistoletów maszynowych BORZ wyposażona jest jedynie w chwyt pistoletowy wykonany z drewna lub tworzywa sztucznego. Zastosowano stałe przyrządy celownicze składające się z umieszczonej na lufie muszki oraz szczerbinki znajdującej się na komorze zamkowej, pistolety posiadające perforowaną osłonę lufy wyposażone są w muszkę mocowaną do osłony. Niektóre egzemplarze nie posiadają przyrządów celowniczych.
BORZ-20
BORZ-20 to następca pistoletu maszynowego BORZ, według niektórych źródeł broń została skonstruowana na podstawie izraelskiego pistoletu maszynowego Micro UZI. BORZ-20 najprawdopodobniej strzela z zamka zamkniętego. Pistolet zasilany jest radzieckim nabojem pistoletowym 9x18mm 57-N181S, zasilanie odbywa się z umieszczonego w chwycie dwurzędowego magazynka pudełkowego o pojemności 40 naboi.
BORZ ogółem
Zalety pistoletu maszynowego BORZ to niewielkie wymiary, mała masa, prosta konstrukcja oraz dość wygodnie umieszczony przełącznik rodzaju ognia. Wady to zasilanie niezbyt silnym nabojem, niewielka żywotność lufy i zamka, niewygodna kolba lub jej brak, mała niezawodność oraz niska jakość wykonania. Ogółem w fabryce Krasny Mołot wyprodukowano jedynie kilkaset egzemplarzy pistoletu maszynowego BORZ, większość egzemplarzy zostało natomiast wyprodukowanych w niewielkich przydomowych warsztatach. Na czarnym rynku cena BORZa wynosi około 100 dolarów. Obecnie nie wiadomo czy produkcja pistoletu maszynowego BORZ jest kontynuowana.
wersja
BORZ
nabój
9x18mm 57-N181S
prędkość początkowa pocisku
340m/s
długość lufy
200mm
długość
440mm
masa
2kg bez magazynka
zasilanie
dwurzędowy magazynek pudełkowy o
pojemności 15, 20 lub 30 naboi
szybkostrzelność teoretyczna
1000 strzałów na minutę