Barrett M82
Barrett M82 to samopowtarzalny wielkokalibrowy karabin wyborowy skonstruowany na początku lat 80. przez Ronniego Barretta w firmie Barrett Firearms Manufacturing. Karabin zasilany jest amerykańskim nabojem wielkokalibrowym 12,7x99mm (.50 BMG). Początkowo broń wykorzystywana była przez strzelców cywilnych do strzelań sportowych na duże odległości. W 1986 powstała zmodyfikowana wersja karabinu znana jako M82A1, natomiast w 1987r skonstruowano prototypowy karabin M82A2. Szwedzka armia w 1989r zakupiła 100 karabinów M81A1, było to pierwsze poważne osiągnięcie Barretta na rynku sprzętu wojskowego. W 1990r karabiny M82A1 zostały zakupione dla amerykańskich sił zbrojnych, gdzie występowały pod oznaczeniem SASR (Special Applications Scoped Rifle). Na podstawie karabinu M82A1 skonstruowano wielkokalibrowy karabin wyborowy M82A1A SASR dostosowany do strzelania nabojem 12,7x99mm Raufoss Mk 211 Mod 0 oraz karabin M82A1M wprowadzony do uzbrojenia amerykańskiej piechoty morskiej jako M82A3, natomiast do uzbrojenia amerykańskich wojsk lądowych jako M107 (pełne oznaczenie Long Range Sniper Rifle, Caliber .50, M107). Karabiny M82A3 oraz M107 różnią się dodatkowym wyposażeniem. Na podstawie M107 skonstruowano wielkokalibrowy karabin wyborowy M107 CQ (Close Quarter) wyposażony w krótką lufę o długości 9 cali. Należy zaznaczyć że Barrett M82 nie był pierwszym wielkokalibrowym karabinem wyborowym, wcześniej powstał między innymi karabin RAP Model 500 skonstruowany przez J. Haskinsa w firmie Research Armament Prototypes.
Konstrukcja Barretta M82
Barrett M82 działa na zasadzie krótkiego odrzutu lufy. Ryglowanie odbywa się poprzez obrót zamka, strzelanie następuje z zamka zamkniętego. Po oddaniu strzału lufa, suwadło oraz zamek poruszają się w tylne położenie. Po lewej stronie suwadła w jego tylnej części znajduje się jednoramienna dźwignia, która natrafiając na występ w komorze zamkowej hamuje lufę oraz przyspiesza zamek poprzez pręt oddziałujący na lufę. Suwadło poruszając się szybciej od zamka i lufy powoduje odryglowanie, po czym powoduje ruch zamka w tylne położenie. Suwadło oraz zamek z Barretta M82 przypominają elementy broni działającej na zasadzie odprowadzania gazów prochowych przez boczny otwór w lufie. Po wystrzeleniu z magazynka ostatniego naboju zespół ruchomy nie zatrzymuje się w tylnym położeniu. Ruchoma podczas strzelania rączka zamkowa znajduje się po prawej stronie broni. Wycięcie w którym porusza się rączka zamkowa stanowi również okno wyrzutowe łusek. Barrett M82 posiada mechanizm spustowy umożliwiający strzelanie jedynie ogniem pojedynczym oraz mechanizm uderzeniowy z kurkiem zakrytym. Skrzydełko bezpiecznika znajduje się po lewej stronie komory spustowej nad chwytem pistoletowym. Karabin zasilany jest nabojem 12,7x99mm. Zasilanie odbywa się z dwurzędowego magazynka pudełkowego z dwupozycyjnym wyprowadzeniem o pojemności 10 naboi. Gniazdo magazynka znajduje się na dolnej powierzchni komory spustowej przed chwytem pistoletowym. Dźwignię zatrzasku magazynka umieszczono na dolnej powierzchni komory spustowej pomiędzy gniazdem magazynka a kabłąkiem spustu. Karabin M82 wyposażony był w lufę pozbawioną żebrowania, jednak od M82A1 stosowano lufę wzdłużnie żebrowaną. Od Barretta M82A1 stosowano rónież perforowaną przednią część komory zamkowej, pełniącą rolę osłony lufy. Na końcu lufy znajduje się hamulec wylotowy. Do dolnej powierzchni przedniej cześci komory zamkowej przymocowano składny dwójnóg, broń może być również zamocowana na podstawie trójnożnej M3 (od wielkokalibrowego karabinu maszynowego M2HB) lub podstawie trójnożnej M122 (od uniwersalnego karabinu maszynowego M60). Na górnej powierzchni komory zamkowej umieszczono składany chwyt transportowy. Tylna część komory zamkowej pełni rolę kolby, pod tylną częścią komory zamkowej znajduje się tylny chwyt. Karabin M82A1M posiada przymocowaną do tylnego chwytu składaną podpórkę. Od karabinu M82A1 stosowano składane mechaniczne przyrządy celownicze umieszczone na górnej powierzchni komory zamkowej. Zazwyczaj broń wyposażona jest w celownik optyczny umieszczony na górnej powierzchni komory zamkowej. Karabin M82A1M posiada uniwersalną szynę montażową Picatinny znajdującą się na górnej powierzchni komory zamkowej. Wykorzystywane w amerykańskich siłach zbrojnych karabiny M82A3 oraz M107 zazwyczaj wyposażone są w celownik optyczny Leupold Mk 4.
Barrett M82A2
Barrett M82A2 to prototypowy wielkokalibrowy karabin wyborowy skonstruowany w 1987r. Karabin zasilany jest nabojem 12,7x99mm. Zasilanie oddbywa się z dwurzędowego magazynka pudełkowego z dwupozycyjnym wyprowadzeniem o pojemności 10 naboi. Przedni chwyt pistoletowy znajduje się przed gniazdem magazynka, tak więc broń posiada cechy układu bez kolby właściwej (bull pup). Podczas strzelania tylna część komory zamkowej położona jest na ramieniu strzelającego. Rozwiązania zastosowane w karabinie Barrett M82A2 zmniejszyły długość broni oraz umożliwiły strzelanie w postawie stojąc.
Barrett M82 ogółem
Barrett M82 to jeden z pierwszych popularnych wielkokalibrowych karabinów wyborowych oraz jedna z najbardziej popularnych konstrukcji tego typu. Karabin wyposażony jest w nietypowy zespół ruchomy. Zastanawiać może zastosowanie krótkiego odrzutu lufy, biorąc pod uwagę że broń działająca na zasadzie krótkiego odrzutu lufy często nie charakteryzuje się tak dobrą celnością jak broń z lufą nieruchomą.
wersja
M82A1
M82A2
prędkość początkowa pocisku
850m/s
850m/s
nabój
12,7x99mm
12,7x99mm
długość lufy
737mm
737mm
długość
1447mm
1409mm
masa pustego
12,9kg
12,24kg
magazynek
10 naboi
10 naboi
Wielkokalibrowy karabin wyborowy Barrett M82A3
Barrett M82A3
Barrett M82A2, broń skonstruowana jest w układzie bezkolbowym (bull-pup)
Strzelanie w postawie klęcząc z Barretta M82A2
Barrett M82A1 wyposażony w tłumik dźwięku
Wielkokalibrowy karabin wyborowy Barrett M107