Beretta 92
Beretta 92 to włoski pistolet samopowtarzalny skonstruowany w firmie Fabricca d'Armi Pietro Beretta. Broń powstała podstawie pistoletu Beretta 951, produkcja seryjna ruszyła w 1976r. Beretta 92 działa na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, zastosowano ryglowanie ryglem wahliwym. Sprężynę powrotną umieszczono pod lufą. Zamek znajdujący się w przednim położeniu nachodzi na lufę jedynie dwoma ramionami połączonymi w przedniej części mostkiem, duże wycięcie w górnej części zamka pełni rolę okna wyrzutowego. Po wystrzeleniu z magazynka ostatniego naboju zamek zatrzymuje się w tylnym położeniu, dźwignia zatrzasku zamka umożliwiająca zwolnienie zamka w przednie położenie znajduje się z lewej strony szkieletu nad kabłąkiem spustu. Zastosowano stalowy zamek oraz szkielet wykonany ze stopu aluminium, przednia część zamka wystaje nieznacznie poza szkielet. Pistolet posiada mechanizm spustowy z samonapinaniem (DA) oraz mechanizm uderzeniowy z kurkiem zewnętrznym, sprężyna uderzeniowa znajduje się w tylnej części chwytu. Zastosowano zewnętrzny bezpiecznik nastawny umożliwiający zabezpieczenie broni z napiętym kurkiem, skrzydełko bezpiecznika znajduje się z lewej strony szkieletu nad chwytem pistoletowym. Broń zasilana jest nabojem 9x19mm Parabellum. Zasilanie odbywa się z dwurzędowego magazynka pudełkowego z jednorzędowym wyprowadzeniem o pojemności 15 naboi, zatrzask magazynka znajduje się na dole chwytu pistoletowego za gniazdem magazynka. Pistolet posiada stałe mechaniczne przyrządy celownicze złożone z muszki umieszczonej na mostku zamka oraz szczerbinki znajdującej się na zamku. Przyrządy celownicze ustawione są na 25m oraz posiadają system trzech kropek ułatwiający strzelanie w trudnych warunkach.
Beretta 92S
Beretta 92S posiada umieszczone z lewej strony zamka skrzydełko bezpiecznika pełniące również rolę zwalniacza kurka. Przestawienie skrzydełka powoduje zabezpieczenie broni oraz zwolnienie kurka jeśli jest napięty, bezpiecznik nie umożliwia przenoszenia zabezpieczonej broni z napiętym kurkiem. Broń zasilana jest nabojem 9x19mm Parabellum, zasilanie odbywa się z dwurzędowego magazynka pudełkowego z jednorzędowym wyprowadzeniem o pojemności 15 naboi.
Beretta 92SB
Beretta 92SB (znana również jako S-1) to wersja wyposażona w skrzydełko bezpiecznika pełniące również funkcję zwalniacza kurka, skrzydełko umieszczono po obu stronach zamka. Broń posiada przycisk zatrzasku magazynka umieszczony z lewej strony kabłąka spustu. Pistolet zasilany jest nabojem 9x19mm Parabellum, zasilanie odbywa się z dwurzędowego magazynka z jednorzędowym wyprowadzeniem o pojemności 15 naboi.
Beretta 92F
Beretta 92F (znana również jako Beretta 92SB-F) to odmiana Beretty 92SB wyposażona w zmodyfikowany kabłąk spustu, dwuczęściową iglicę oraz zmodyfikowaną przednią część chwytu pistoletowego. Pistolet posiada przycisk zatrzasku magazynka umieszczony z lewej strony chwytu u nasady kabłąka spustu. Broń zasilana jest nabojem 9x19mm Parabellum, zasilanie odbywa się z dwurzędowego magazynka pudełkowego z jednorzędowym wyprowadzeniem o pojemności 15 naboi. Beretta 92F została wprowadzona do uzbrojenia armii amerykańskiej pod koniec lat 80-tych jako następca Colta M1911.
Beretta 92FS
Beretta 92FS to odmiana Beretty 92F wyposażona w zmodyfikowane prowadnice zamka. Broń posiada przycisk zatrzasku magazynka umieszczony z lewej strony szkieletu u nasady kabłąka spustu. Pistolet zasilany jest nabojem 9x19mm Parabellum, zasilanie odbywa się z dwurzędowego magazynka pudełkowego z jednorzędowym wyprowadzeniem o pojemności 15 naboi.
Beretta 92FS Compact
Beretta 92FS Compact to zmniejszona odmiana Beretty 92FS. Broń zasilana jest nabojem 9x19mm Parabellum, zasilanie odbywa się z dwurzędowego magazynka pudełkowego z jednorzędowym wyprowadzeniem o pojemności 13 naboi. Przycisk zatrzasku magazynka znajduje się z lewej strony szkieletu u nasady kabłąka spustu. Odmiana Beretta 92SF Compact K zasilana jest natomiast z jednorzędowego magazynka o pojemności 8 naboi.
Beretta 92D
Beretta 92D to produkowana od początku lat 90-tych wersja wyposażona w mechanizm spustowy z wyłącznym samonapinaniem (DAO). Pistolet posiada mechanizm uderzeniowy z kurkiem zewnętrznym pozbawionym główki. Nie zastosowano bezpiecznika nastawnego, przycisk zatrzasku magazynka znajduje się z lewej strony szkieletu u nasady kabłąka spustu. Pistolet zasilany jest nabojem 9x19mm Parabellum, zasilanie odbywa się z dwurzędowego magazynka pudełkowego z jednorzędowym wyprowadzeniem o pojemności 15 naboi.
Beretta 96
Beretta 96 to wersja zasilana nabojem .40SW, zasilanie odbywa się z dwurzędowego magazynka pudełkowego z jednorzędowym wyprowadzeniem o pojemności 11 naboi. Przycisk zatrzasku magazynka znajduje się z lewej strony szkieletu u nasady kabłąka spustu.
Beretta 98
Beretta 98 to wersja zasilana nabojem 9x21mm, zasilanie odbywa się z dwurzędowego magazynka pudełkowego z jednorzędowym wyprowadzeniem o pojemności 15 naboi. Przycisk zatrzasku magazynka znajduje się z lewej strony szkieletu u nasady kabłąka spustu. Berettę 98 skonstruowano na rynki gdzie posiadanie broni zasilanej nabojem 9x19mm Parabellum jest nielegalne.
Beretta 93R
Beretta 93R (R od Raffica) to pistolet automatyczny skonstruowany na podstawie Beretty 92. Pistolet Beretta 93R posiada mechanizm spustowy z samonapinaniem (DA) oraz przełącznik rodzaju ognia umożliwiający strzelanie ogniem pojedynczym i 3 strzałowymi seriami. Umieszczone z lewej strony szkieletu skrzydełko przełącznika rodzaju ognia pełni również funkcję bezpiecznika. Broń posiada dłuższą lufę z osłabiaczem podrzutu oraz składany przedni chwyt pistoletowy przymocowany do szkieletu. Pistolet zasilany jest nabojem 9x19mm Parabellum, zasilanie odbywa się z dwurzędowego magazynka pudełkowego z jednorzędowym wyprowadzeniem o pojemności 20 naboi. Przycisk zatrzasku magazynka znajduje się z lewej strony szkieletu u nasady kabłąka spustu.
wersja
Beretta 92
Beretta 96
Beretta 98
Beretta 92FS Compact
Beretta 93R
nabój
9x19mm Parabellum
.40SW
9x21mm
9x19mm Parabellum
9x19mm Parabellum
długość lufy
125mm
125mm
125mm
109mm
156mm
długość
217mm
217mm
217mm
197mm
217mm
tryby ognia
tylko pojedynczy
tylko pojedynczy
tylko pojedynczy
tylko pojedynczy
pojedynczy i 3 strzałowa
seria
magazynek
dwurzędowy pudełkowy
na 15 naboi
dwurzędowy pudełkowy
na 15 naboi
dwurzędowy pudełkowy
na 15 naboi
dwurzędowy pudełkowy
na 15 naboi
dwurzędowy pudełkowy
na 20 naboi