Calico M960
Calico M960 to amerykański pistolet maszynowy skonstruowany pod koniec lat 80. przez Michaela Millera oraz Warena Stockona w firmie Calico Light Weapon System. Broń działa na zasadzie odrzutu zamka półswobodnego hamowanego dwoma symetrycznymi rolkami rozmieszczonymi po lewej i prawej stronie zamka (podobnie jak karabiny Cetme Modelo B i G3 oraz pistolet maszynowy MP5). Strzelanie następuje z zamka zamkniętego, po wystrzeleniu z magazynka ostatniego naboju zamek nie zatrzymuje się w tylnym położeniu. Rączka zamkowa znajduje się po lewej stronie komory zamkowej, gniazdo magazynka umieszczono natomiast na dolnej powierzchni komory zamkowej pomiędzy łożem a chwytem pistoletowym. Mechanizm spustowy umożliwia strzelanie ogniem pojedynczym i ciągłym. Pistolet zasilany jest nabojem 9x19mm Parabellum. Zasilanie odbywa się z wymiennych spiralnych magazynków o pojemności 100 lub 50 naboi. Tuleję magazynka wykonano z tworzywa sztucznego, przed załadowaniem magazynka należy ręcznie nakręcić jego sprężynę. Gniazdo magazynka znajduje się na górnej powierzchni komory zamkowej, magazynek mimo dużej pojemności wystaje jedynie nieznacznie poza obrys broni. Magazynek spiralny to bardzo nietypowe rozwiązanie charakterystyczne dla broni firmy Calico. Broń posiada wykonane z tworzywa sztucznego łoże, chwyt pistoletowy oraz stopkę wysuwanej kolby. Na górnej oraz dolnej powierzchni łoża znajdują się otwory poprawiające chłodzenie lufy. Do dolnej powierzchni łoża można przymocować przedni chwyt pistoletowy wykonany z tworzywa sztucznego. Na końcu lufy można umieścić osłabiacz podrzutu. Regulowana muszka znajduje się na trójkątnej podstawie umieszczonej przed magazynkiem, natomiast stała szczerbinka znajduje się na górnej powierzchni tylnej części magazynka. Szczerbinka znajdująca się na odłączanym od broni magazynku raczej nie wpływa dobrze na celność, jednak należy zaznaczyć że pistolety maszynowe nie służą do strzelania na duże odległości. Masa broni z pustym magazynkiem wynosi jedynie 2,17kg.
Calico M900
Calico M900 to karabinek samopowtarzalny zasilany nabojem pistoletowym 9x19mm Parabellum. Broń w odróżnieniu od Calico M960 może strzelać jedynie ogniem pojedynczym oraz charakteryzuje się dłuższą lufą. Calico M900 zasilany jest z mocowanych na górnej powierzchni komory zamkowej wymiennych magazynków o pojemności 100 lub 50 naboi (wymiennych z magazynkami od Calico M960). Zastosowano wykonane z tworzywa sztucznego łoże, chwyt pistoletowy oraz stopkę wysuwanej kolby. Łoże charakteryzuje się większą długością od łoża Calico M960. Przyrządy celownicze karabinka Calico M900 składają się z regulowanej muszki na podstawie przed magazynkiem oraz stałej szczerbinki znajdującej się na górnej tylnej powierzchni magazynka. Nie jest to w mojej opinii szczególnie dobre rozwiązanie w karabinku samopowtarzalnym.
Calico M950
Calico M950 to pistolet samopowtarzalny zasilany nabojem pistoletowym 9x19mm Parabellum. Broń może strzelać jedynie ogniem pojedynczym, nie jest wyposażona w kolbę oraz posiada krótką lufę niewiele wystającą poza łoże. Zasilanie odbywa się z mocowanych na górnej powierzchni komory zamkowej wymiennych magazynków spiralnych o pojemności 100 lub 50 naboi (wymienne z magazynkami od Calico M960), jednak magazynki na 100 naboi wystają poza obrys tylnej części broni.
Calico M100
Calico M100 to pistolet samopowtarzalny zasilany nabojem .22LR bocznego zapłonu. Broń strzela jedynie ogniem pojedynczym. Okno wyrzutowe znajduje się po prawej stronie komory zamkowej. Pistolet zasilany jest z mocowanych na górnej powierzchni komory zamkowej wymiennych magazynków cylindrycznych o pojemności 100 lub 50 naboi. Magazynki na 100 naboi wystają poza obrys tylnej części broni.
Calico M960 ogółem
Calico M960 to broń zasilana z nietypowego magazynka cylindrycznego. Magazynek cylindryczny mimo dużej pojemności jedynie nieznacznie wystaje poza obrys broni, jednak magazynek tego typu jest skomplikowany oraz utrudnia mocowanie celowników optycznych i elektrooptycznych (jeśli znajduje się na górnej powierzchni komory zamkowej). Magazynki cylindryczne nie zyskały dużej popularności, jedna z nielicznych konstrukcji w których zastosowano magazynek cylindryczny to rosyjski pistolet maszynowy PP-19 Bizon-2. Broń firmy Calico oferowana była wojsku, policji oraz użytkownikom cywilnym, jednak "zakaz broni szturmowej" który zakazywał sprzedaży cywilom broni z magazynkiem o większej pojemności niż 10 naboi zmniejszył sprzedaż pistoletów i karabinków samopowtarzalnych firmy Calico.
wersja
Calico M960
nabój
9x19mm Parabellum
długość lufy
330mm
długość
835mm z kolbą wysuniętą

647mm z kolbą wsuniętą
nabój
magazynek spiralny o
pojemności 100 lub 50 naboi
masa
2,17kg z pustym
magazynkiem