Gward
Gward to polski rewolwer skonstruowany przez grupę konstruktorów z Wojskowej Akademii Technicznej (W. Koperski, S. Ciepielski, H. Gtowicki) oraz Kombinatu Maszyn Włókienniczych "Wifama" (R. Chełmicki, T. Podgórski, J. Dudek). Broń skonstruowano na potrzeby polskiej Policji. Należy zaznaczyć że na początku lat 90. istniała koncepcja przezbrojenia polskich policjantów z pistoletów na rewolwery ze względu na (dyskusyjną) lepszą niezawodność rewolwerów oraz możliwość bezproblemowego strzelania nabojami z pociskiem niepenetrującym. Pierwsze prototypy oznaczone jako Rewolwer specjalnego przeznaczenia (Rsp) powstały w 1990r, początkowo prowadzono prace nad rewolwerami z lufą o długości 2,5 cala (63,5mm), 4 cali (101,6mm) oraz 6 cali (152mm), jednak ostatecznie zrezygnowano z rewolweru wyposażonego w lufę o długości 6 cali. Pierwsze 50 egzemplarzy serii próbnej dostarczono Policji pod koniec 1990r. Kombinat Maszyn Włókienniczych "Wifama" rozpoczął produkcję seryjną rewolweru w 1994r, broń była produkowana w wersji z lufą o długości 2,5 cala oraz 4 cali. Gward to jedyny produkowany seryjnie rewolwer skonstruowany w Polsce.
Konstrukcja Gwarda
Gward to rewolwer ze stalowym jednolotym szkieletem oraz bębenkiem odchylanym na lewą stronę broni. Rewolwer zasilany jest nabojem .38 Special (9x29R mm), zasilanie odbywa się z bębenka o pojemności 6 naboi. Zatrzask umożliwiający odchylenie bębenka do załadowania lub rozładowania broni znajduje się po lewej stronie szkieletu nad chwytem, do usuwania łusek służy rozładownik gwiazdkowy którego pręt umieszczono pod lufą. Rewolwer posiada mechanizm spustowy z samonapianiem (DA) oraz mechanizm uderzeniowy z kurkiem zewnętrznym. Iglica znajduje się na kurku, natomiast śrubową sprężynę uderzeniową umieszczono wewnątrz chwytu wyposażonego w okładki wykonane z drewna. Na dole chwytu znajduje się wkręt umożliwiający regulację siły sprężyny uderzeniowej. Gward podobnie jak większość rewolwerów nie posiada bezpiecznika nastawnego, zastosowano natomiast bezpiecznik samoczynny uniemożliwiający dojście kurka w skrajne przednie położenie jeśli spust nie jest ściągnięty oraz bezpiecznik samoczynny blokujący iglicę przy wychylonym bębenku. Rewolwer posiada przyrządy celownicze składające się z umieszczonej na lufie muszki oraz regulowanej w poziomie szczerbinki znajdującej się na szkielecie. Aby ułatwić strzelanie w ciemnościach na przyrządach celowniczych umieszczono kontrastowe punkty.
STAN
STAN to rewolwer sportowy skonstruowany na podstawie Gwarda. Pomysłodawcami rewolweru byli Stanisław Dąbkowski oraz Stanisław Zapałowski, broń skonstruowano w Kombinacie Maszyn Włókienniczych "Wifama". Pierwszy prototyp rewolweru STAN wyposażony był w lufę o długości 6 cali, podwyższoną muszkę oraz szczerbinkę regulowaną w pionie i poziomie. Ostateczna wersja rewolweru posiada lufę o długości 6 cali, stalowy płaszcz umieszczony wokół lufy, muszkę znajdującą się na płaszczu oraz umieszczoną na szkielecie szczerbinkę regulowaną w pionie i poziomie. STAN zasilany jest nabojem .38 Special, zasilanie odbywa się z odchylanego na lewą stronę broni bębenka o pojemności 6 naboi. Zatrzask umożliwiający odchylenie bębenka umieszczono po lewej stronie stalowego szkieletu nad chwytem, do usuwania łusek służy rozładownik gwiazdkowy którego pręt znajduje się pod lufą w wycięciu płaszcza lufy. Rewolwer posiada mechanizm spustowy z samonapinaniem oraz mechanizm uderzeniowy z kurkiem zewnętrznym. Iglicę umieszczono na kurku, natomiast śrubową sprężynę uderzeniową wewnątrz chwytu wyposażonego w okładki wykonane z drewna. Na dole chwytu znajduje się wkręt umożliwiający regulację sprężyny uderzeniowej. Broń nie posiada bezpiecznika nastawnego, zastosowano natomiast bezpiecznik samoczynny uniemożliwiający dojście kurka w skrajne przednie położenie jeśli spust nie jest ściągnięty oraz bezpiecznik samoczynny blokujący iglicę przy odchylonym bębenku. Pierwsze egzemplarze ostatecznej wersji rewolweru powstały w 1996r, ogółem wyprodukowano jedynie kilkanaście rewolwerów. STAN podobnie jak Gward charakteryzuje się niezbyt dobrą pracą spustu oraz niską jakością wykonania.
RG 38
RG 38 to rewolwer gazowy skonstruowany przez Tomasza Podgórskiego w Kombinacie Maszyn Włókienniczych "Wifama", broń skonstruowano na podstawie rewolweru Gward. RG 38 posiada łamany stalowy szkielet oraz lufę o długości 2,5 cala. Rewolwer zasilany jest nabojem gazowym 9x17R mm, zasilanie odbywa się z bębenka o pojemności 6 naboi. Aby załadować lub rozładować broń należy odchylić lufę z bębenkiem w dół, do usuwania łusek służy rozładownik gwiazdkowy. Rewolwer posiada mechanizm spustowy z samonapinaniem oraz mechanizm uderzeniowy z kurkiem zewnętrznym. Iglicę umieszczono na kurku, natomiast śrubową sprężynę uderzeniową wewnątrz chwytu wyposażonego w okładki wykonane z drewna. Broń nie posiada bezpiecznika nastawnego. Rewolwer RG 38 nie był produkowany seryjnie.
Gward ogółem
Gward podobnie jak większość rewolwerów jest bronią niezawodną oraz wytrzymałą, jednak charakteryzuje się niezbyt dobrą pracą spustu oraz niską jakością wykonania. Można również spotkać się z zarzutami dotyczącymi działania rozładownika (podobno zdarza się że rozładownik nie wyrzuca wszystkich łusek) oraz zatrzasku bębenka. Wyprodukowano jedynie 2000 egzemplarzy rewolweru Gward. Produkcję zakończono w 1997r ze względu na spadek zainteresowania polskiej Policji rewolwerami.
wersja
Gward z lufą 2,5 calową
Gward z lufą 4 calową
STAN
RG 38
nabój
.38 Special
.38 Special
.38 Special
9x17R mm
długość lufy
63,5mm (2,5 cala)
101,6mm (4 cale)
152mm (6 cali)
63,5mm (2,5 cala)
długość
197mm
235mm
285mm
197mm
wysokość
136mm
136mm
136mm
122mm
masa
1000g
1200g
1150g
800g
szkielet
  jednolity
jednolity
jednolity
łamany
bębenek
wychylany na lewą stronę
broni, pojemność 6 naboi
wychylany na lewą stronę
broni, pojemność 6 naboi
wychylany na lewą stronę
broni, pojemność 6 naboi
stały, pojemność 6 naboi
Gward z lufą długości 2,5 cala (63,5mm)