Ingram M10
Ingram M10 to amerykański pistolet maszynowy skonstruowany w latach 60. przez Gordona Ingrama. Ingram od 1969r rozpoczął prace w firmie Sionica Corporation nad rozpoczęciem produkcji seryjnej, w 1970r firma Sionics Corporation została włączona do firmy Military Armament Company. W firmie Military Armament Corporation produkowano pistolet maszynowy Ingram M10 w wersji zasilanej nabojem 9x19mm Parabellum oraz w odmianie dostosowanej do naboju 11,43x23mm (.45 ACP). Produkowano również pistolet maszynowy Ingram M11 zasilany nabojem 9x17SR mm (.380 ACP). Firma Military Armament Company zakończyła produkcję pistoletów maszynowych Ingram w 1976r, prawa do produkcji zostały natomiast zakupione przez firma RBP Industries Incorporated. Kopie pistoletu maszynowego Ingram produkowane były również przez firmę SWD Incorporated oraz Cobray.
Konstrukcja pistoletu maszynowego Ingram M10
Ingram M10 działa na zasadzie odrzutu zamka swobodnego, broń strzela z zamka otwartego. Pistolet posiada zamek teleskopowy który w przednim położeniu nachodzi na lufę i obejmuje ją. Nie zastosowano zatrzasku zatrzymującego zamek w tylnym położeniu po wystrzeleniu z magazynka ostatniego naboju. Wewnątrz rączki zamkowej znajduje się wycięcie przez które przechodzi linia celownicza. Nieruchoma podczas strzelania rączka zamkowa znajduje się na górnej powierzchni komory zamkowej wykonanej ze stali metodą tłoczenia. Obrót rączki zamkowej powoduje unieruchomienie zamka i tym samym zabezpieczenie pistoletu, broń można zabezpieczyć z zamkiem w przednim i tylnym położeniu. Rączka zamkowa w położeniu zabezpieczającym broń zasłania przyrządy celownicze, przypominając strzelcowi o konieczności odbezpieczenia pistoletu przed rozpoczęciem strzelania. Bezpiecznik nastawny znajduje się również na dolnej powierzchni komory spustowej przed spustem, wewnątrz kabłąka spustu. Przednie położenie bezpiecznika powoduje odbezpieczenie broni, natomiast tylne zabezpiecza pistolet. Mechanizm spustowy umożliwia strzelanie ogniem pojedynczym i ciągłym, skrzydełko przełącznika rodzaju ognia umieszczono po lewej stronie komory zamkowej nad przednią ścianką kabłąka spustu. Przednie położenie skrzydełka umożliwia strzelanie ogniem ciągłym, natomiast tylne ogniem pojedynczym. Pistolet posiada mechanizm uderzeniowy z iglicą stałą osadzoną na zamku. Okno wyrzutowe łusek umieszczono po prawej stronie komory zamkowej. Pistolet zależnie od wersji zasilany jest nabojem 9x19mm Parabellum lub 11,43x23mm (.45 ACP). Wersja na nabój 9x19mm zasilana jest z dwurzędowego magazynka pudełkowego z dwupozycyjnym wyprowadzeniem o pojemności 30 lub 36 naboi, natomiast odmiana na nabój 11,43x23mm zasilana jest z dwurzędowego magazynka pudełkowego z dwupozycyjnym wyprowadzeniem o pojemności 30 naboi. Pistolet maszynowy Ingram M11 na nabój 9x17SR mm zasilany jest z dwurzędowego magazynka pudełkowego z dwupozycyjnym wyprowadzeniem o pojemności 32 lub 16 naboi. Gniazdo magazynka umieszczono wewnątrz chwytu pistoletowego. Zatrzask magazynka znajduje się na dolnej powierzchni chwytu pistoletowego za gniazdem magazynka. Broń wyposażona jest w lufę z zewnętrznym gwintem do mocowania dwustopniowego wielokomorowego tłumika dźwięku. Pistolet nie posiada łoża i przedniego chwytu pistoletowego, zastosowano natomiast rzemień przymocowany do dolnej powierzchni przedniej części komory zamkowej. Broń posiada metalową kolbę wysuwaną. Zastosowano stałe mechaniczne przyrządy celownicze składające się z muszki i celownika z przeziernikiem. Rozkładanie cześciowe następuje poprzed odłączenie komory spustowej.
Ingram M10 ogółem
Ingram M10 to lekka broń o niewielkich wymiarach, pistolet charakteryzuje się również prostą konstrukcją. Broń ze względu na strzelanie z zamka otwartego oraz niezbyt dobre przyrządy celownicze charakteryzuje się niezbyt dobrą celnością podczas strzelania ogniem pojedynczym, natomiast niewielka masa oraz brak łoża powodują niezbyt dobrą celność podczas strzelania seriami. Na podstawie pistoletu maszynowego Ingram M10 skonstruowano odmiany samopowtarzalne przeznaczone na rynek cywilny. Niektóre z tego typu odmian wyposażone są w długą lufę umieszczoną wewnątrz perforowanej osłony.
wersja
M10 na nabój 9x19mm
Parabellum
M10 na nabój .45 ACP
M11
nabój
9x19mm Parabellum
.45 ACP
9x17mm
prędkość początkowa pociski
366m/s
280m/s
290m/s
długość lufy
146mm
146mm
129mm
długość
280mm z kolbą złożoną

533mm z kolbą rozłożoną
280mm z kolbą złożoną

533mm z kolbą rozłożoną
244mm z kolbą złożoną

456mm z kolbą rozłożoną
masa
2,85kg bez magazynka

3,2kg z pełnym magazynkiem
na 36 naboi
2,85kg bez magazynka

3,8kg z pełnym magazynkiem
na 30 naboi
1,6kg bez magazynka

2,1kg z pełnym magazynkiem
na 32 naboje
magazynek
dwurzędowy pudełkowy na
30 lub 36 naboi
dwurzędowy pudełkowy na
30 naboi
dwurzędowy pudełkowy na
16 lub 32 naboje
szybkostrzelność
teoretyczna
700 strzałów na minutę
700 strzałów na minutę
850 strzałów na minutę
Ingram M11 z tłumikiem dźwięku
Ingram M10 z rozłożoną kolbą i tłumikiem dźwięku
Ingram M10 z tłumikiem dźwięku
Ingram M11 z magazynkiem na 16 naboi