Intratec TEC DC9
Intratec TEC DC9 (znany również pod wieloma innymi oznaczeniami) to amerykański pistolet samopowtarzalny wywodzący się ze szwedzkiego pistoletu maszynowego skonstruowanego w latach 80. przez Georga Kellgrena w firmie Interdynamics. Szwedzka broń działała na zasadzie odrzutu zamka swobodnego oraz strzelała z zamka otwartego. Oferowana w USA wersja samopowtarzalna znana jako KG-9 została uznana przez amerykańską agencję BATF (Bureau of Alcohol, Tabbaco and Firearms) za zbyt łatwą do przerobienia na broń samoczynną. Aby utrudnić modyfikację na broń samoczynną pistolet KG-9 został dostosowany do strzelania z zamka zamkniętego oraz został wyposażony w kurkowy mechanizm uderzeniowy (oznaczenie zmieniono na KG-99). Pod koniec lat 80. amerykańska filia firmy Interdynamics stała się częścią firmy Intratec, dlatego też oznaczenie broni zmieniono na TEC DC9. Ogółem kopie pistoletu samopowtarzalnego Intratec TEC DC9 produkowane były przez wiele firm.
Konstrukcja pistoletu Intratec TEC DC9
Intratec TEC DC9 działa na zasadzie odrzutu zamka swobodnego, strzelanie następuje z zamka zamkniętego. Po wystrzeleniu z magazynka ostatniego naboju zamek nie zatrzymuje się w tylnym położeniu. Ruchoma podczas strzelania rączka zamkowa porusza się w wycięciu umieszczonym po lewej stronie wykonanej ze stali komory zamkowej. Zastosowano mechanizm spustowy umożliwiający strzelanie jedynie ogniem pojedynczym oraz kurkowy mechanizm uderzeniowy. Broń nie została wyposażona w bezpiecznik nastawny. Pistolet zasilany jest nabojem 9x19mm Parabellum. Zasilanie odbywa się z dwurzędowych magazynków pudełkowych o pojemności 10, 20, 32 oraz 50 naboi. Magazynki wtykane są pionowo do gniazda umieszczonego na dolnej powierzchni komory spustowej przed chwytem pistoletowym. Dźwignia zatrzasku magazynka znajduje się pomiędzy gniazdem magazynka a kabłąkiem spustu. Chwyt pistoletowy oraz komora spustowa w której znajduje się gniazdo magazynka wykonane są z tworzywa sztucznego. Intratec TEC DC9 posiada lufę o długości 76mm, powstała również wersja Intratec TEC DC9M z lufą o długości 127mm. Wokół lufy umieszczono perforowaną osłonę, niektóre wersje broni wyposażone są w znajdujący się na lufie zewnętrzny gwint ułatwiający mocowanie tłumika dźwięku. Pistolet nie posiada kolby. Umieszczone na górnej powierzchni komory zamkowej stałe mechaniczne przyrządy celownicze składają się z muszki oraz szczerbinki.
Intratec TEC DC9 ogółem
Intratec TEC DC9 wywodzi się z pistoletu maszynowego, dlatego też łączy cechy pistoletów samopowtarzalnych oraz pistoletów maszynowych. Broń podobnie jak większość pistoletów maszynowych wyposażona jest w komorę zamkową oraz gniazdo magazynka umieszczone przed chwytem pistoletowym, jednak podobnie jak pistolety samopowtarzalne może strzelać jedynie ogniem pojedynczym oraz nie posiada kolby. Intratec TEC DC9 uważany jest za niezbyt dobrze wykonaną broń o niewielkiej celności oraz małej niezawodności. Można spotkać się z opinią że Intratec TEC DC9 to broń popularna wśród amerykańskich przestępców.
wersja
Intratec Tec DC9
Intratec Tec DC9M
nabój
9x19mm Parabellum
9x19mm Parabellum
długość lufy
127mm
76mm
długość
317mm
241mm
masa
1,4kg bez magazynka
1,23kg bez magazynka
magazynki
dwurzędowe pudełkowe na
50, 36, 32, 20 lub 10 naboi
dwurzędowe pudełkowe na
50, 36, 32, 20 lub 10 naboi
tryby ognia
tylko ogień pojedynczy
tylko ogień pojedynczy
Intratec TEC DC9 z celownikiem optycznym oraz tłumikiem dźwięku