Jackhammer
Jackhammer (młot pneumatyczny) to amerykańska strzelba automatyczna skonstruowana przez Johna Andersena w 1984r. Broń skonstruowano na zapotrzebowanie amerykańskiej armii, jednak Jackhammer nie został wprowadzony do uzbrojenia. Prawa patentowe do strzelby należały później do firm Mark Three Corporation oraz Pancor Corporation. Broń nigdy nie była produkowana seryjnie, według niektórych opinii obecnie istnieją jedynie dwa działające egzemplarze.
Konstrukcja
Jackhammer został skonstruowany w układzie bez kolby właściwej (bull pup), broń zasilana jest z umieszczonego za chwytem pistoletowym obrotowego bębna amunicyjnego o pojemności 10 naboi. Aby wyjąć bęben z gniazda należy przesunąć wykonane z tworzywa sztucznego łoże w przednie położenie, po włożeniu do gniazda nowego bębna strzelec musi natomiast przesunąć łoże w tylne położenie. Skonstruowano bęben ładowany własnoręcznie nabojami 12/70 (bęben ten mógł być powtórnie załadowany przez strzelca) oraz ładowany fabrycznie bęben który w celu ponownego załadowania należało wysłać do producenta. Oba typu bębnów mogły być wykorzystane jako mina przeciwpiechotna. Strzelba charakteryzuje się układem liniowym (punkt podparcia kolby znajduje się na jednej linii z lufą). Po strzale gazy prochowe dostają się do umieszczonej wokół lufy komory gazowej powodując ruch lufy do przodu, następuje odryglowanie, wymuszony poprzez cięgło obrót bębna amunicyjnego oraz napięcie mechanizmu uderzeniowego. Po dojściu w skrajne przednie położenie lufa zaczyna poruszać się do tyłu pod wpływem sprężyny powrotnej, po czym następuje zaryglowanie. Wokół przedniej części lufy znajduje się sprężyna powrotna, lufa zakończona jest osłabiaczem podrzutu. Na komorze zamkowej umieszczono chwyt transportowy. Zastosowano mechanizm spustowy umożliwiający strzelanie jedynie ogniem ciągłym, jednak ze względu na bardzo małą szybkostrzelność teoretyczną oddanie pojedynczego strzału nie powinno stanowić problemu. Strzelba nie posiada bezpiecznika nastawnego, wewnątrz wyciącia kolby znajduje się jednak dźwignia która umożliwia zwolnienie mechanizmu uderzeniowego bez oddania strzału. Broń posiada mechaniczne przyrządy celownicze umieszczone na chwycie transportowym.
Jackhammer ogółem
Jackhammer to bardzo nietypowa konstrukcja. Broń należy do nielicznych strzelb z których można strzelać ogniem ciągłym. Zastosowano nietypową zasadę działania oraz sposób zasilania. Jackhammer podobnie jak inne strzelby automatyczne charakteryzuje się dużą szybkostrzelnością praktyczną. Broń skonstruowano w nietypowym jak na strzelbę układzie bez kolby właściwej. Ze względu na sporą masę, niewielką szybkostrzelność teoretyczną oraz układ liniowy Jackhammer powinien charakteryzować się niewielkim podrzutem.
nabój
12/70
długość lufy
525mm
długość
787mm
masa
4,57kg bez bębna na 10 naboi
zasilanie
obrotowy bęben o pojemności 10 naboi
szybkostrzelność teoretyczna
240 strzałów na minutę