M1 "Bazooka"
Rocket Launcher M1 (znany również jako "Bazooka" od nazwy instrumentu Boba Burnsa, amerykańskiego komika) to amerykański granatnik przeciwpancerny wielorazowego użytku skonstruowany przez Leslie A. Skinnera oraz Edwarda G. Uhla. Broń wprowadzono do uzbrojenia w 1942r. Granatnik M1 "Bazooka" posiada rakietowy układ miotający. Zastosowano rurę wyrzutni kalibru 60mm, długość rury wyrzutni wynosi 1380mm. Granatnik strzela stabilizowanym brzechwowo pociskiem rakietowym M6 na stały materiał pędny, pocisk posiada głowicę kumulacyjną z miedzianą wkładką kumulacyjną. Pocisk ładowany jest od tyłu rury wyrzutni, przed załadowaniem należy usunąć zawleczkę unieruchamiającą iglicę bezwładnościowego zapalnika uderzeniowego. Przebijalność pocisku wynosi około 60-90mm, prędkość początkowa 80m/s, natomiast prędkość maksymalna 90m/s. Podczas strzału materiał pędny pocisku kończy się spalać po opuszczeniu przez pocisk rury wyrzutni, jednak mimo tego strzelec nie musi korzystać z maski ochronnej. Broń może również strzelać pozbawionym materiału wybuchowego pociskiem szkolnym M7. Do rury wyrzutni przymocowany jest przedni i tylny chwyt pistoletowy oraz drewniana opora naramienna wewnątrz której znajduje się gniazdo suchej baterii litowej zamykane od dołu odchylaną pokrywą. Ściągnięcie spustu powoduje zamknięcie obwodu elektrycznego i tym samym aktywację umieszczonego w pocisku zapłonnika elektrycznego dzięki baterii umieszczonej w oporze naramiennej. Na oporze naramiennej znajduje się lampka sygnalizująca obecność napięcia. Z tyłu broni umieszczono prętową osłonę wlotu rury wyrzutni. Obsługa granatnika składa się z celowniczego i amunicyjnego, celowniczy strzela z granatnika kładąc rurę wyrzutni na ramieniu. Broń posiada przyrządy celownicze składające się z ramki wyposażonej w osiem muszek (cztery po lewej i prawej stronie broni aby umożliwić strzelanie z lewego ramienia) oraz obrotowego ramienia ze szczerbinką. Przyrządy celownicze posiadają nastawy do 200 jardów (182m).
Rocket Launcher M1A1
Rocket Launcher M1A1 to zmodyfikowana wersja "Bazooki" z nowym mechanizmem zabezpieczającym wprowadzona do uzbrojenia pod koniec 1942r. Granatnik strzela stabilizowanym brzechwowo pociskiem rakietowym M6A1 na stały materiał pędny. Pocisk M6A1 posiada głowicę kumulacyjną z miedzianą wkładką oraz zapalnik bezwładnościowy. Broń może również strzelać pozbawionym materiału wybuchowego pociskiem szkolnym M7A1 oraz pociskami M6A3 i M7A3 przeznaczonymi do granatnika M9. Do przedniej części rury wyrzutni przymocowano siatkową osłonę chroniącą strzelca przed gazami prochowymi. Broń nie posiada przedniego chwytu pistoletowego. Zastosowano zmodyfikowane przyrządy celownicze składające się z umieszczonej po lewej stronie broni ramki wyposażonej w trzy muszki oraz celownika ze szczerbinką. Muszki odpowiadają odległościom 100, 200 oraz 300 jardów, przyrządy celownicze nie umożliwiają strzelania z lewego ramienia.
Rocket Launcher M9
Rocket Launcher M9 to zmodyfikowana wersja "Bazooki" wprowadzona do uzbrojenia pod koniec w 1943r. Broń posiada wyrzutnię złożoną z dwóch rur wykonanych ze stopu aluminium, granatnik może zostać rozłożony do transportu na dwie części. Wyrzutnia ma kaliber 60mm, długość wyrzutni wynosi 1550mm. Granatnik strzela stabilizowanym brzechwowo pociskiem rakietowym M6A3 na stały materiał pędny. Pocisk posiada głowicę kumulacyjną z miedzianą wkładką oraz zapalnik bezwładnościowy. Ze względu na zastosowanie długiej rury wyrzutni materiał pędny kończy się spalać zanim pocisk opuści wyrzutnię, dlatego też nie zastosowano siatkowej osłony chroniącej strzelca przed gazami prochowymi. Broń może również strzelać pozbawionym materiału wybuchowego pociskiem szkolnym M7A3, pociskiem dymno zapalającym M10 z głowicą wypełnioną 0,4kg białego fosforu oraz pociskami M6A1 i M7A1 przeznaczonymi do granatnika M1A1. Granatnik M9 nie posiada baterii umieszczonej w oporze naramiennej, zamiast niej zastosowano generator elektromagnetyczny umieszczony w chwycie pistoletowym. Umieszczony w chwycie pistoletowym bezpiecznik rozłącza obwód elektryczny. Wyrzutnia posiada stalową oporę naramienną. Umieszczone na obrotowej listwie przyrządy celownicze składają się z muszki i przeziernika. Na podstawie granatnika M9 skonstruowano zmodyfikowaną odmianę M9A1 ze wzmocnioną tylną częścią rury wyrzutni poprzez owinięcie jej drutem. M9A1 został wprowadzony do uzbrojenia w 1944r.
"Bazooka" ogółem
Granatnik M1 "Bazooka" był jednym z pierwszych granatników przeciwpancernych. Broń okazała się na tyle udana, że na jej podstawie skonstruowano niemiecki granatnik przeciwpancerny Panzerschreck. Przebijalność wystrzelonego z "Bazooki" pocisku M6 pozwalała na zniszczenie niemieckiego czołgu średniego PzKpfw IV poprzez trafienie w każdą część pancerza, natomiast czołgi PzKpfw V "Pantera" oraz PzKpfw VI "Tygrys" mogły zostać zniszczone najwyżej poprzez trafienie w boczny oraz tylny pancerz kadłuba i wieży. Należy jednak zaznaczyć że do końca IIwś podstawowym niemieckim czołgiem był PzKpfw IV. Ogółem wyprodukowano około 476 000 egzemplarzy wszystkich wersji "Bazooki". Następca granatników M1, M1A1, M9 oraz M9A1 to granatnik przeciwpancerny M20.
wersja
Rocket Launcher M1
Rocket Launcher M9
przebijalność
60-90mm
60-90mm
prędkość początkowa pocisku
80m/s
80m/s
prędkość maksymalna pocisku
90m/s
90m/s
kaliber wyrzutni
60mm
60mm
długość wyrzutni
1380mm
1550mm
masa
5,8kg
6,5kg
zasięg skuteczny
200m
200m