M203
M203 to amerykański jednostrzałowy granatnik podwieszany skonstruowany w firmie AAI. Prace nad granatnikiem podwieszanym prowadzono w ramach prac nad karabinkiem zasilanym amunicją strzałkową. Karabinek na amunicję strzałkową nie został wprowadzony do uzbrojenia oraz nie był produkowany seryjnie, natomiast produkcję seryjną granatnika M203 rozpoczęto w 1969r. Na początku lat 70. granatnik M203 został wprowadzony do uzbrojenia amerykańskich sił zbrojnych, broń zastąpiła jednostrzałowe granatniki samodzielne M79 oraz jednostrzałowe granatniki podwieszane XM148. M203 zazwyczaj mocowany jest do różnych wersji M16 oraz M4, jednak broń można również zamocować do innych karabinów i karabinków (G3, FAMAS, Steyr AUG).
Konstrukcja granatnika M203
M203 to jednostrzałowa broń ładowana poprzez przesunięcie lufy do przodu i włożenie do komory nabojowej nowego naboju. Lufa o długości 305mm wykonana jest ze stopu aluminium. Przycisk umożliwiający przesunięcie lufy do przodu w celu załadowania broni znajduje się nad lufą z lewej strony szkieletu. Granatnik strzela nabojem 40x46SR mm z dwukomorowym układem miotającym. Dźwignię bezpiecznika nastawnego umieszczono w kabłąku przed spustem. Broń nie posiada chwytu pistoletowego, jego rolę pełni magazynek karabinka. Mocowanie granatnika M203 pod karabinkiem M16 zazwyczaj odbywa się poprzez wykorzystanie specjalnego łoża z otwarami wentylacyjnymi umieszczonymi po lewej oraz prawej stronie. Przed mocowaniem granatnika należy odłączyć standardowe łoże od karabinka. Mocowanie granatnika pod karabinkiem M4 zazwyczaj odbywa się poprzez odłączenie jedynie dolnej części łoża karabinka. Mocowanie granatnika ułatwia prostopadły rowek umieszczony wokół lufy karabinka M4. Celowanie podczas strzelania z granatnika M203 zamontowanego pod M16 może odbywać się za pomocą celownika zamocowanego nad łożem karabinka lub celownika znajdującego się z lewej strony chwytu transportowego. Celownik zamontowany nad łożem posiada nastawy od 50 do 350m (co 50m), natomiast celownik zamontowany z lewej strony chwytu transportowego posiada nastawy do 400m. Celować można również za pomocą pasa nośnego, podczas celowania w taki sposób kolba karabinka zostaje oparta o ziemię a pas nośny służy do nadania broni odpowiedniego kąta nachylenia. Co ciekawe M203 może został przekształcowy w granatnik samodzielny przy wykorzystaniu lufy od karabinka automatycznego Steyr AUG. Oprócz standardowej wersji granatnika wykorzystywana jest również odmiana M203A1 która charakteryzuje się zmodyfikowanym bezpiecznikiem oraz krótszą lufą o długości 228,7mm.
Naboje
M203 strzela nabojem 40x46SR mm z dwukomorowym układem miotającym. Nabój wyposażony jest w łuskę z półkryzą. Zazwyczaj stosowane są naboje M381, M386, M406, M441 wyposażone w pocisk z głowicą odłamkowo burzącą. Po oddaniu strzału pociski uzbrajają się w odległości około 25m od wylotu lufy. Granatnik może również strzelać nabojem M397 z pociskiem odskokowym (pocisk po uderzeniu w przeszkodę wyrzucany jest przez ładunek prochu czarnego na wysokość 5m, po czym wybucha), nabojem M433 z pociskiem przeciwpancernym (przebijalność około 50mm), nabojem M651 z pociskiem wypełnionym gazem łzawiącym, nabojem śrutowym M576, nabojem M585 z pociskiem oświetlającym, nabojem M1006 ze śrutem gumowym, nabojem M1029 z pociskiem niepenetrującym (obezwładniającym) oraz nabojem M781 z pociskiem ćwiczebnym.
M203 ogółem
M203 to pierwszy wprowadzony do uzbrojenia granatnik podwieszany. M203 charakteryzuje się niewielką masą, może zostać zamocowany pod różnymi karabinami i karabinkami oraz strzela nabojem który występuje w wielu różnych wersjach. Granatnik charakteryzuje się jednak niezbyt dobrym bezpiecznikiem, nienajlepszą ergonomią oraz sposobem ładowania który utrudnia ładowanie naboi z długimi pociskami. Obecnie prowadzone są prace nad granatnikiem podwieszanym XM320 który najprawdopodobniej zastąpi granatnik M203.
nabój
40x46SR mm
prędkość początkowa pocisku
76m/s
długość lufy
305mm
długość
380mm
masa
1,7kg z nabojem w komorze

1,36kg bez naboju w komorze
donośność
350m do celów
powierzchniowych

150m do celów punktowych