PPD-34
PPD-34 (Pistolet Pulemiot Diegtariewa obrazca 1943 goda) to radziecki pistolet maszynowy skonstruowany przez Wasilija Aleksiejewicza Diegtariewa. Pistolet został wprowadzony do uzbrojenia w 1935r. Broń produkowano od 1934r, wyprodukowano jedynie 67 egzemplarzy pistoletu maszynowego PPD-34. Od 1937r produkowano zmodyfikowaną odmianę znaną pod oznaczeniem PPD-34/38. Pistolet maszynowy PPD-34 posiada podobny układ konstrukcyjny do fińskiego pistoletu maszynowego Kp/-31 Suomi, jednak nie jest jego kopią. PPD-34 działa na zasadzie odrzutu zamka swobodnego, strzelanie następuje z zamka otwartego. Zamek hamowany jest jedną sprężyną powrotną. Nie zastosowano zatrzasku zatrzymującego zamek w tylnym położeniu po wystrzeleniu z magazynka ostatniego naboju. Ruchoma podczas strzelania rączka zamkowa znajduje się po prawej stronie komory zamkowej. Bezpiecznik nastawny pod postacią suwaka na rączce zamkowej umożliwia zabezpieczenie broni z zamkiem w przednim i tylnym położeniu. Okno wyrzutowe znajduje się po prawej stronie rurowej komory zamkowej. Mechanizm spustowy umożliwia strzelanie ogniem pojedynczym i ciągłym. Skrzydełko przełącznika rodzaju ognia znajduje się pod bronią przed spustem. Zastosowano mechanizm uderzeniowy z ruchomą iglicą oraz dźwignią kurkową. Pistolet zasilany jest radzieckim nabojem pistoletowym 7,62x25mm. Zasilanie odbywa się z dwurzędowych magazynków łukowych z dwupozycyjnym wyprowadzeniem o pojemności 25 naboi. Magazynki wtykane są pionowo do gniazda umieszczonego przed szyjką kolby na dolnej powierzchni komory zamkowej. Włożony do gniazda magazynek można ochylić do przodu aby zmniejszyć wymiary broni. Dźwignię zatrzasku magazynka umieszczono pod bronią za gniazdem magazynka. Wokół lufy znajduje się perforowana osłona. Zastosowano stałą kolbę drewnianą przechodzącą w łoże, kolba posiada szyjką wyprofilowaną w chwyt pistoletowy. Rozkładanie częściowe następuje poprzez odłączenie od zamka rączki zamkowej, odkręcenie tylnej ścianki komory zamkowej oraz wyjęcie zamka. Przyrządy celownicze składają się z umieszczonej na osłonie lufy muszki w tunelowej osłonie oraz celownika krzywkowego ze szczerbinką umieszczonego na górnej powierzchni komory zamkowej. Celownik posiada nastawy od 50m do 500m co 50m.
PPD-34/38
PPD-34/38 to zmodyfikowana odmiana pistoletu maszynowego PPD-34 produkowana od 1937r. Broń charakteryzuje się zmodyfikowaną osłoną lufy wyposażoną w mniejszą ilość podłużnych otworów oraz zmodyfikowanym gniazdem magazynka. Gniazdo magazynka wyposażone jest w obejmę zmniejszającą luz pomiędzy magazynkiem a gniazdem. Magazynka włożonego do gniazda nie można odchylić aby zmniejszyć wymiary broni. Pierwsza wersja pistoletu maszynowego PPD-34/38 posiada ruchomą iglicę z dźwignią kurkową. Początkowo do zasilania broni stosowano jedynie magazynki łukowe o pojemności 25 naboi. W 1939r zakończono produkcję pistoletu maszynowego PPD-34/38 po wyprodukowaniu 4100 egzemplarzy oraz wycofano pistolety maszynowe z uzbrojenia armii radzieckiej. Pistolety maszynowe nadal jednak znajdowały się na wyposażeniu NKWD. Pod wpływem wojny zimowej produkcję pistoletu maszynowego PPD-34/38 wznowiono pod koniec 1939r, natomiast pistolet ponownie wprowadzono do uzbrojenia armii radzieckiej w 1940r. Pod wpływem wojny zimowej rozpoczęto również prace nad magazynkiem bębnowym do pistoletu maszynowego PPD-34/38. Nad magazynkiem bębnowym pracował zespół konstrukcyjny Diegtariewa oraz zespół konstrukcyjny Czernki, Komornickiego oraz Szełkowa. Oba zespoły konstrukcyjne skonstruowały magazynki bębnowe wzorowane na magazynku od fińskiego pistoletu maszynowego Kp/-31 Suomi, jednak w odróżnieniu od magazynka fińskiego wyposażone w górną, wkładaną go gniazda łukową część. Do wyposażenia wprowadzono magazynek bębnowy o pojemności 73 naboi skonstruowany przez zespół konstrukcyjny Diegtariewa. Pistolety maszynowe PPD-34/38 ostatnich serii produkcyjnych wyposażone są w iglicę stałą osadzoną na zamku.
PPD-40
PPD-40 to wersja wprowadzona do uzbrojenia w lutym 1940r, produkcję seryjną rozpoczęto w marcu 1940r w zakładach w Kowrowie. Pistolet maszynowy PPD-40 zasilany jest z magazynka bębnowego o pojemności 71 naboi. Magazynek nie posiada wkładanej do gniazda łukowej części, dlatego też zmodyfikowano łoże oraz gniazdo magazynka. Zastosowano stałą kolbę drewnianą przechodzącą w tylną część łoża, kolba posiada szyjkę wyprofilowaną w chwyt pistoletowy. Za gniazdem magazynka znajduje się tylna część łoża, natomiast przed gniazdem magazynka umieszczono przednią część łoża. Po lewej oraz prawej stronie tylnej części łoża umieszczono poziome rowki ułatwiające chwycenie broni. Pistolet posiada również zmodyfikowany przełącznik rodzaju ognia, kabłąk, komorę zamkową oraz okno wyrzutowe. Początkowo stosowano mechanizm uderzeniowy z iglicą stałą osadzoną na zamku, jednak pistolety późnych serii produkcyjnych posiadają ruchomą iglicę z dźwignią kurkową. Pierwsze pistolety maszynowe PPD-40 wyposażone są w celownik krzywkowy ze szczerbinką. Celownik krzywkowy charakteryzuje się nastawami od 50m do 500m (co 50m). Pistolety późnych serii produkcyjnych posiadają natomiast celownik przerzutowy ze szczerbinką. Celownik przerzutowy posiada nastawy na 100m oraz 200m. Pistolet maszynowy PPD-40 produkowany był w zakładach w Kowrowie do 1941r, gdzie wyprodukowano około 87.000 egzemplarzy. Od 1941r do 1942r pistolety maszynowe PPD-40 produkowano w Sestrostirockim Zakładzie Narzędziowym im. A. A. Kułakowa w oblężonym Leningradzie. W Leningradzie wyprodukowano około 42.000 pistoletów.
PPD-34 ogółem
Pistolet maszynowy PPD-34 był dość udaną konstrukcją, jednak charakteryzował się dużą materiałochłonnością oraz czasochłonnością produkcji. W 1940r rozpoczęto konkurs na następcę pistoletu maszynowego PPD-40 w którym brała udział również jego modyfikacja. Do uzbrojenia wprowadzono jednak pistolet maszynowy PPSz-41 skonstruowano przez Georgija Szpagina. Ogółem armii radzieckiej dostarczono ponad 129.000 pistoletów maszynowych PPD-34, PPD-34/38 oraz PPD-40.
wersja
PPD-34
PPD-34/38
PPD-40
nabój
7,62x25mm
7,62x25mm
7,62x25mm
prędkość początkowa
480m/s
480m/s
480m/s
długość lufy
279mm
279mm
279mm
długość
788mm
788mm
788mm
masa
3,2kg bez magazynka

3,6kg z pełnym magazyniem na
25 naboi
3,2kg bez magazynka

3,6kg z pełnym magazynkiem
na 25 naboi

5,4kg z pełnym magazynkiem
na 73 naboje
3,2kg bez magazynka

3,6kg z pełnym magazynkiem
na 25 naboi

5,4kg z pełnym magazynkiem
na 71 naboi
szybkostrzelność praktyczna
800 strzałów na minutę
800 strzałów na minutę
900 strzałów na minutę
Mechanizm spustowy PPD z przełącznikiem rodzaju ognia ustawionym na ogień ciągły oraz zwolnionym spustem
Mechanizm spustowy PPD z przełącznikiem rodzaju ognia ustawionym na ogień ciągły oraz ściągniętym spustem
Mechanizm spustowy PPD z przełącznikiem rodzaju ognia ustawionym na ogień pojedynczy oraz ściągniętym spustem
Mechanizm spustowy PPD z przełącznikiem rodzaju ognia ustawionym na ogień pojedynczy oraz ściągniętym spustem
Mechanizm uderzeniowy PPD w wersji z dźwignią kurkową. Iglica wsunięta
Mechanizm uderzeniowy PPD w wersji z dźwignią kurkową. Iglica wysunięta
Celownik pistoletu maszynowego PPD
Plakat propagandowy z pistoletem maszynowym PPD-40. Jest to dość nietypowy plakat, biorąc pod uwagę że zazwyczaj na plakatach propagandowych umieszczano pistolet maszynowy PPSz-41