Pallad
kbs wz. 96 "Beryl" z Palladem znany jako 5,56mm karabinek granatnik wz. 74
Pallad to polski program w ramach którego powstał 40mm granatnik podwieszany wz. 74 skonstruowany przez Józefa Brodackiego oraz Bolesława Dawidowicza w Zakładzie Techniki Specjalnej Instytutu Mechaniki Precyzyjnej. Prace nad polskim granatnikiem prowadzono od 1968r pod wpływem amerykańskiego granatnika podwieszanego M203, granatnik podwieszany wz. 74 wprowadzono do uzbrojenia w 1974r. Początkowo rozważano koncepcję broni ładowanej poprzez przesunięcie lufy do przodu, koncepcję czterotaktowego zamka suwliwo obrotowego oraz zamka odchylanego w dół. Ostatecznie wybrano układ z odchylanym zamkiem. Do dzisiaj nie zachował się żaden egzemplarz granatnika z odsuwaną lufą, jednak zachowała się drewniana makieta oraz stalowy model granatnika z zamkiem czterotaktowym. Granatnik z zamkiem czterotaktowym ryglowany był poprzez obrót umieszczonej z prawej strony broni rączki zamkowej o 40 stopni. Napięcie mechanizmu uderzeniowego następowało podczas odryglowania. Po lewej stronie broni umieszczono skrzydełko bezpiecznika nastawnego blokujące spust. Granatnik z zamkiem czterotaktowym posiadał duże okno wyrzutowe, dlatego też skonstruowano osłonę zasłaniąjącą okno wyrzutowe przy zaryglowanym zamku. Mimo tego broń nie była wystarczająca odporna na zanieczyszczenia.
40mm granatnik podwieszany wz. 74 "Pallad"
40mm granatnik podwieszany wz. 74 "Pallad" (znany również jako G-74) to jednostrzałowa broń wyposażona w zamek odchylny z ryglem wahliwym. Broń zasilana jest polskim nabojem 40x47SR mm. Granatnik wz. 74 posiada wykonaną ze stopu aluminium lufę o długości 267mm z anodyzowanym przewodem, zastosowano 16 bruzd oraz prawoskrętny skok gwintu o długości 1200mm. Żywotność lufy wynosi 1000 strzałów. Lufę połączono z komorą zamkową za pomocą gwintu. Granatnik posiada umieszczony w zamku mechanizm uderzeniowy z kurkiem zakrytym oraz iglicą przerzutową, kurek napinany jest podczas zamykania zamka. Po prawej stronie zamka znajduje się dźwignia umożliwiająca odryglowanie i odchylenie zamka. Po lewej stronie komory zamkowej umieszczono spust w formie naciskanej kciukiem poziomej dźwigni, za spustem znajduje się dźwignia bezpiecznika nastawnego. Położenie dolne dźwigni bezpiecznika umożliwia strzelanie, natomiast położenie górne powoduje zabezpieczenie broni poprzez rozłączenie spustu z dźwignią pośrednią co uniemożliwia zwolnienie kurka. Bezpiecznik nastawny w położeniu górnym powoduje również opuszczenie spustu oraz zablokowanie rygla uniemożliwiając odchylenie zamka. Po prawej stronie zamka przed dźwignią umożliwiającą odchylenie zamka znajduje się pionowy przycisk bezpiecznika chwytowego który należy wcisnąć środkowym palcem aby oddać strzał. Bezpiecznik chwytowy blokuje mechanizm spustowy. Po lewej stronie lufy znajduje się celownik tarczowy z nastawami od 30m do 400m do strzelania ogniem płaskotorowym oraz od 170m do 430m do strzelania ogniem stromotorowym. Granatnik wz. 74 mocowany jest do broni poprzez tylną część komory zamkowej granatnika mocowaną do zmodyfikowanego łoża karabinka oraz umieszczoną na lufie granatnika obejmę mocowaną do zaczepu bagnetu. Pallad może być zamocowany do karabinków AKM, AKMS, kbk wz. 88 "Tantal" oraz kbs wz. 96 "Beryl". AKM z Palladem posiada oznaczenie 7,62mm karabinek granatnik wz. 74, Tantal z Palladem nosi oznaczenie 5,45mm karabinek granatnik wz. 74, natomiast Beryl z Palladem posiada oznaczenie 5,56mm karabinek granatnik wz. 74.
AKM z Palladem znany jako 7,62mm karabinek granatnik wz. 74
40mm granatnik samodzielny wz. 83 "Pallad-D"
40mm granatnik samodzielny wz. 83 "Pallad-D" (D od Desantowy, znany również jako 40mm granatnik lekki wz. 83 lub G-83) to samodzielna wersja granatnika podwieszanego wz. 74 "Pallad". Granatnik samodzielny wz. 83 posiada przymocowany do zamka wykonany z tworzywa sztucznego chwyt pistoletowy od radzieckiego karabinka automatycznego AKM. Do zamka przymocowano również metalową kolbę składaną pod broń. Zakończona dużą gumową stopką kolba składana przypomina kolbę z karabinka AKM. Granatnik samodzielny wz. 83 pozbawiony jest elementów umożliwiających zamocowanie broni pod karabinkiem oraz charakteryzuje się większą masą i większą długością od Pallada.
Naboje
Granatniki Pallad oraz Pallad-D zasilane są polskim nabojem 40x47SR mm z dwukomorowym układem miotającym (komora wysokiego i niskiego ciśnienia). Nabój posiada wykonaną ze stopu aluminium łuskę z półkryzą, wewnątrz łuski umieszczono komorę wysokiego ciśnienia wykonaną ze skróconej łuski naboju karabinowego 7,62x54R mm. Amunicja 40x47SR mm nie jest zamienna z amerykańską 40x46SR mm. Naboje 40x47SR mm charakteryzują się masą 205g, długością 102mm oraz pociskiem o długości 74mm, prędkości początkowej 78m/s i zasięgu skutecznym 450m. Naboje występują między innymi w wariantach NGO-74, NGC-74, NGC, NGZ oraz NGB.


NGO-74 to nabój z pociskiem odłamkowym. Pocisk posiada płaszcz wykonany ze stopu aluminium, wkładkę odłamkową oraz 33,5g heksogenu. Zastosowano zapalnik NGB-74 który uzbraja wystrzelony pocisk w odległości około 15m od wylotu lufy. Pociski z naboju NGO-74 charakteryzują się dużą ilością niewybuchów, dlatego też nowsze wersje pocisku wyposażone są w samolikwidator.


NGC-74 to nabój wyposażony w pocisk ćwiczebny. Wewnątrz pocisku znajduje się miejsce na ładunek powodujący huk, błysk i dym w chwili trafienia. Nowsza wersja naboju z pociskiem ćwiczebnym posiada oznaczenie NGC.


NGB-74 to nabój z pociskiem balistycznym. Pocisk wykonano ze stopu aluminium, wokół pocisku znajdują się wykonane ze stopu aluminium pierścienie wiodące. Nabój NGB-74 służy do badań broni.


NGZ to nabój wyposażony w pocisk zapalający. Nabój NGZ nie został wprowadzony do uzbrojenia Wojska Polskiego oraz nie był produkowany seryjnie.


Skonstruowano również naboje szkolne pozbawione ładunku miotającego, działającej spłonki oraz materiału wybuchowego w pocisku.
Pallad ogółem
0mm granatnik podwieszany wz. 74 był pierwszym granatnikiem podwieszanym wykorzystywanym w armii należącej do Układu Warszawskiego. Granatniki wz. 74 oraz wz. 83 charakteryzują się niewielką masą, małymi wymiarami oraz dobrą niezawodnością. Pallad i Pallad-D to również obecnie dość skuteczna broń, jednak krytykowana za niewielki wybór amunicji oraz pociski powodujące dużą ilość niewybuchów.
wersja
granatnik podwieszany wz. 74
granatnik samodzielny wz. 83
nabój
40x47SR mm
40x47SR mm
prędkość początkowa
78m/s
78m/s
długość lufy
267mm
267mm
długość
320mm
395mm z kolbą złożoną

670mm z kolbą rozłożoną
szerokość
50mm bez łoża karabinka i
celownika
95mm bez celownika
wysokość
55mm bez łoża karabinka i
celownika
200mm bez celownika
masa
1,33kg pusty z łożem karabinka

1,58kg z nabojem w komorze i
łożem karabinka
2,47kg pusty

2,72kg z nabojem w komorze
szybkostrzelność praktyczna
8 strzałów na minutę
8 strzałów na minutę
5,56mm karabinek granatnik wz. 74
Od góry: wyposażone w 40mm granatnik podwieszany wz. 74 "Pallad" karabinki AKM, AKMS i kbk wz. 88 "Tantal" oraz 40mm granatnik samodzielny wz. 83 "Pallad-D"