Villar Perosa 1915
Villar Perosa 1915 (znany również jako Fiat Revelli 1915) to włoski pistolet maszynowy skonstruowany przez Abiela Bethela Revelli-Beamonta na podstawie lotniczego karabinu maszynowego S.I.A. Początkowo zakładano że pistolet maszynowy Villar Perosa będzie stanowić uzbrojenie samolotów, jednak ostatecznie pistolet został w 1916r wprowadzony do uzbrojenia piechoty. Villar Perosa zazwyczaj uznawany jest za pierwszy pistolet maszynowy, jednak ze względu na dużą masę broń pełniła rolę ręcznego lub lekkiego karabinu maszynowego.
Konstrukcja Villar Perosa 1915
Villar Perosa 1915 działa na zasadzie odrzutu zamka półswobodnego, strzelanie następuje z zamka otwartego. Bron nie posiada zatrzasku zatrzymującego zamek w tylnym położeniu po wystrzeleniu z magazynka ostatniego naboju. Zastosowano dwie lufy oraz dwie komory zamkowe, broń pod względem konstrukcyjnym przypomina dwa sprzężone pistolety maszynowe. Broń posiada mechanizm spustowy jedynie do ognia ciągłego, co utrudnia strzelanie krótkimi seriami biorąc pod uwagę że pistolet strzela z szybkostrzelnością teoretyczną 3000 strzałów na minutę z obu luf. Pistolet zasilany jest włoskim nabojem pistoletowym 9x19mm Glisenti. Nabój posiada wymiary naboju 9x19mm Parabellum, jednak charakteryzuje się słabszym ładunkiem miotającym. Zasilanie odbywa się z dwóch magazynków łukowych o pojemności 25 lub 50 naboi, gniazda magazynków znajdują się na górnej powierzchni komór zamkowych. Zastosowano lufy pod którymi można przymocować dwójnóg, pistolet może być zamocowany w jarzmie pancernej tarczy. Broń posiada tylec z dwoma pionowymi chwytami, niektóre egzemplarze wyposażone są w kolbę stałą wykonaną z drewna. Zastosowano celownik krzywkowy z nastawami od 50m do 400m.
Villar Perosa 1915 ogółem
Villar Perosa 1915 jest ciężki, nieporęczny oraz strzela słabym nabojem, należy jednak zaznaczyć że był to pierwszy pistolet maszynowy. Na podstawie pistoletu Villar Perosa skonstruowano pistolet maszynowy OVP wyposażony w jedną lufę oraz jedną komorę zamkową. Co ciekawe kopia pistoletu maszynowego Villar Perosa produkowana była w Austro Węgrzech pod oznaczeniem Sturmpistole M.18. Pistolet maszynowy Sturmpistole M.18 zasilany jest nabojem 9x27,7mm oraz może być zamocowany na podstawie szturmowej od ciężkiego karabinu maszynowego Schwarzlose M.07.
wersja
Villar Perosa 1915
nabój
9x19mm Glisenti
prędkość początkowa
pocisku
320m/s
długość lufy
320mm
długość
533mm
masa
6,48kg niezaładowany

7,38kg z dwoma pełnymi
magazynkami na 25 naboi
magazynek
dwurzędowy łukowy na 25
lub 50 naboi
szybkostrzelność
teoretyczna
3000 strzałów na minutę z
obu luf