WIST-94
WIST-94 to polski pistolet samopowtarzalny skonstruowany na początku lat 90-tych w zespole kierowanym przez Wiesława Starka z Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia. Ministerstwo Obrony Narodowej w 1992r złożyło w WITU zapotrzebowanie na pistolet samopowtarzalny zasilany nabojem 9x19mm Parabellum, po sformułowaniu założeń taktyczno technicznych zespół Wiesława Starka rozpoczął prace nad bronią pod kryptonimem Piryt. W 1993r powstały prototypy pod oznaczeniem P-93 A-01 oraz P-93 B-01, ryglowany poprzez obrót lufy pistolet P-93 A-01 wzorowany był na sprowadzonym do Polski Colcie 2000 (Colt All American), jednak do dalszego rozwoju wybrano pistolet P-93 B-01 ryglowany poprzez przekoszenie lufy w płaszczyźnie pionowej. WIST-94 został wprowadzony do uzbrojenia 23 marca 1999r, pistolet produkowano w firmie Prexer. Broń miała zastąpić pistolety P-64 "CZAK" oraz P-83 "Wanad" zasilane radzieckim nabojem 9x18mm 57-N-181S. Nazwa WIST-94 nawiązuje do polskiego pistoletu Vis wz. 35.
WIST-94 V.S. MAG-95
WIST-94 brał udział w konkursie na nowy pistolet dla Wojska Polskiego razem z pistoletem MAG-95 skonstruowanym przez Mariana Gryszkiewicza oraz jego zespół konstrukcyjny z Ośrodka Badań Rozwojowych Zakładów Mechanicznych "Łucznik". Pistolet MAG-95 wyposażony był w stalowy szkielet, dlatego też nie spełniał założeń taktyczno technicznych dotyczących masy. Broń nie spełniała również założeń dotyczących wymiarów i nie posiadała wskaźnika obecności naboju w komorze nabojowej. Z innej strony próby przeprowadzone w 1995r wykazały że MAG-95 charakteryzuje się lepszą niezawodnością oraz większą żywotnością niż WIST-94, natomiast pistolet WIST-94 odpalił nabój podczas próby polegającej na zrzuceniu z wysokości metra załadowanej broni z nabojem w komorze nabojowej. Po próbach z 1995r zespół konstrukcyjny Mariana Gryszkiewicza skonstruował wersję o oznaczeniu MAG-98. Pistolet wyposażony był w szkielet wykonany ze stopu aluminium, jednak mimo tego nadal charakteryzował się zbyt dużą masą, zbyt dużymi wymiarami oraz nie był wyposażony we wskaźnik obecności naboju w komorze nabojowej.
Konstrukcja pistoletu WIST-94
Inne wersje Visa
WIST-94L wyposażony w laserowy wskaźnik celu
WIST-94L to odmiana wyposażona w integralny laserowy wskaźnik celu ML-9-PREX umieszczony pod przednią częścią szkieletu. W tylnej części chwytu znajduje się gniazdo na 2 baterie AA służące do zasilania wskaźnika, przycisk umożliwiający włączenie wskaźnika umieszczono po lewej stronie szkieletu nad przyciskiem zatrzasku magazynka. Pistolety WIST-94 w "standardowej" wersji również posiadają gniazdo na baterie, które jednak nie jest wykorzystywane.


WIST-94 Compact to odmiana charakteryzująca się mniejszymi wymiarami. Pistolet posiada krótszy oraz niższy zamek który znajdując się w przednim położeniu nie wystaje poza przednią część szkieletu. Broń nie była produkowana seryjnie.


Na podstawie pistoletu WIST-94L skonstruowano odmianę szkolną przeznaczoną do "treningów laserowych". Broń pozbawiona jest włącznika wskaźnika laserowego, włączenie wskaźnika następuje po ściągnięciu spustu. Pistolet nie może być zasilany "bojowymi" nabojami 9x19mm Parabellum, jednak może strzelać nabojami ćwiczebnymi (ślepymi). Broń nie była produkowana seryjnie.
Niezawodność
WIST-94 uważany jest za bardzo zawodną broń ze względu na często występujące zacięcia oraz awarie takie jak pękające spusty, wypadające przyrządy celownicze, pękające denka magazynka czy przypadki złamania iglicy. Znane są doniesienia o kilku lub nawet kilkunastu zacięciach przypadających na jeden magazynek. Podczas początków eksploatacji występowała również duża ilość niewypałów, jednak było to spowodowane bardzo twardymi spłonkami nabojów 9x19mm Parabellum polskiej produkcji. Twarde spłonki w nabojach 9x19mm Parabellum stosowano aby zmniejszyć ryzyko przebicia spłonki przez silną iglicę pistoletu maszynowego PM-84P, choć lepszym rozwiązaniem było by pewnie zmniejszenie siły iglicy w PM-84P. Ze względu na zarzuty wobec pistoletu WIST-94 przeprowadzono dodatkowe badania broni, jednak żadna z komisji nie potwierdziła zarzutów wobec pistoletu. Uznano natomiast że za zacięcia i awarie ponoszą odpowiedzialność użytkownicy broni.
WIST-94 ogółem
WIST-94 to mało udana konstrukcja. Pistolet uważany jest za zawodny, występują problemy z zamiennością magazynków zależnie od umieszczenia zatrzasku magazynka, broń według niektórych użytkowników posiada niezbyt udany mechanizm spustowy. Pistolet charakteryzuje się jednak dobrą ergonomią oraz celnością. Należy również zaznaczyć że zdarzają się żołnierze posiadający złą opinię o pistolecie WIST-94 nie na podstawie własnych doświadczeń, a na podstawie zasłyszanych opinii. Mimo wprowadzenia do uzbrojenia pistoletu WIST-94 w Wojsku Polskim nadal wykorzystywane są pistolety P-64 "CZAK" oraz P-83 "Wanad".
IST-94 działa na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, ryglowanie następuje poprzez przekoszenie lufy w płaszczyźnie pionowej. Za ryglowanie odpowiadają umieszczone na tylnej górnej powierzchni lufy 3 występy ryglowe wchodzące w opory na wewnętrznej stronie zamka, odryglowanie następuje dzięki umieszczonemu pod tylną częścią lufy nieruchomemu występowi odryglowującemu z nerkowatym otworem współpracującemu z wycięciem w szkielecie. Pistolet posiada szkielet wykonany z tworzywa sztucznego, przednia część znajdującego się w przednim położeniu zamka wystaje poza szkielet. Znajdujący się w przednim położeniu zamek nachodzi na lufę i obejmuje ją na całej długości. Zastosowano lufę z przewodem poligonalnym. Po wystrzeleniu z magazynka ostatniego naboju zamek zatrzymuje się w tylnym położeniu, dźwignię zatrzasku zamka umieszczono po lewej stronie szkieletu nad chwytem pistoletowym. Po lewej i prawej stronie tylnej części zamka znajdują się nacięcia ułatwiające przeładowanie. Pistolet posiada mechanizm spustowy z wyłącznym częściowym samonapinaniem (Semi DAO) oraz mechanizm uderzeniowy ze sprężyną uderzeniową działającą bezpośrednio na iglicę. Broń nie posiada bezpiecznika nastawnego, zastosowano natomiast bezpiecznik samoczynny blokujący spust i zaczep szyny spustowej oraz samoczynną blokadę iglicy. W tylnej części zamka umieszczono wskaźnik obecności naboju w komorze nabojowej. Pistolet zasilany jest nabojem 9x19mm Parabellum. Zasilanie odbywa się z dwurzędowego magazynka pudełkowego z jednorzędowym wyprowadzeniem o pojemności 16 naboi. Przycisk zatrzasku magazynka znajduje się po lewej stronie szkieletu u nasady kabłąka spustu. Przycisk zatrzasku magazynka można przenieść na prawą stronę broni, jednak pistolet z przeniesionym zatrzaskiem musi być zasilany ze specjalnego magazynka. Pistolet z zatrzaskiem po lewej stronie może być zasilany ze specjalnego magazynka, jednak broń z zatrzaskiem po prawej stronie nie może być zasilana ze standardowego magazynka. Pistolet posiada stałe mechaniczne przyrządy celownicze składające się z muszki i szczerbinki. Ustawione na 25m przyrządy celownicze wyposażone są w trytowe punkty ułatwiające strzelanie w ciemnościach.
wersja
WIST-94
nabój
9x19mm Parabellum
prędkość początkowa
360m/s
energia początkowa
560J
długość lufy
114mm
długość
190mm
szerokość
33mm
wysokość
135mm
masa
665g bez magazynka

740g z pustym magazynkiem

935g z pełnym magazynkiem na
16 naboi
magazynek
dwurzędowy o pojemności 16
naboi
Rozłożony częściowo WIST-94. Za zdjęcie dziękuję Pawłowi Malickiemu, jednemu z autorów Militarypedii