Walther P99
Walther P99 to niemiecki pistolet samopowtarzalny skonstruowany w firmie Carl Walther GmbH Sportwaffen, produkcja seryjna ruszyła w 1996r. Broń działa na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, ryglowanie następuje poprzez przekoszenie lufy w płaszczyźnie pionowej. Za odryglowanie odpowiada umieszczony w tylnej dolnej części lufy występ współpracujący ze szkieletem, ryglowanie następuje dzięki umieszczonemu w tylnej górnej części lufy prostopadłościennemu występowi wchodzącemu w okno wyrzutowe. Pod lufą znajduje się sprężyna powrotna. Po wystrzeleniu z magazynka ostatniego naboju zamek zatrzymuje się w tylnym położeniu, dźwignia zatrzasku zamka umożliwiająca zwolnienie zamka w przednie położenie znajduje się z lewej strony szkieletu nad chwytem pistoletowym. Przednia część zamka nie wystaje poza obrys wykonanego z tworzywa sztucznego szkieletu. Po obu stronach przedniej części szkieletu znajduje się "Waltherowska" szyna montażowa. W tylnej części chwytu umieszczono wymienny panel dostępny w trzech wersjach wymiarowych, rozwiązanie takie umożliwia dostosowanie chwytu do dłoni strzelającego. Broń zależnie od wersji posiada mechanizm spustowy z samonapinaniem (DA), wyłącznym częściowym samonapinaniem (Semi DAO) lub wyłącznym samonapinaniem (DAO). Zastosowano mechanizm uderzeniowy ze sprężyną uderzeniową działającą bezpośrednio na iglicę. Broń posiada wskaźnik obecności naboju w komorze nabojowej. Pistolet występuje w wersjach zasilanych nabojem 9x19mm Parabellum lub .40SW. Wersje na nabój 9x19mm Parabellum zasilane są z dwurzędowych magazynków pudełkowych z jednorzędowym wyprowadzeniem o pojemności 16 naboi, natomiast wersje na nabój .40SW zasilane są z dwurzędowych magazynków pudełkowych z jednorzędowym wyprowadzeniem o pojemności 11 naboi. Dźwignia zatrzasku magazynka znajduje się po obu stronach szkieletu u nasady kabłąka spustu. Zastosowano wykonane z tworzywa sztucznego stałe przyrządy celownicze ustawione na 25m. Pistolety produkowane od 2004r posiadają dwurzędowe magazynki o pojemności 15 naboi (wersja na nabój 9x19mm), uniwersalną szynę montażową Picatinny zamiast "Waltherowskiej", zmodyfikowany mechanizm spustowy, stalowe przyrządy celownicze zamiast wykonanych z tworzywa sztucznego oraz zmodyfikowaną dźwignią zatrzasku zamka.
Walther P99 AS
Walther P99 AS (AS od Anti Stress) to standardowa wersja Walthera P99. Pistolet Walther P99 AS posiada mechanizm spustowy z samonapinaniem (DA) oraz zwalniacz iglicy umożliwiający zwolnienie iglicy bez oddania strzału. Napięcie iglicy może nastąpić jedynie poprzez strzał z samonapinania lub przeładowania broni. Podczas pierwszego strzału droga spustu jest dłuższa niż podczas następnych (również podczas strzelania z napiętego mechanizmu uderzeniowego). Rozwiązanie takie zmniejsza ryzyko oddania przypadkowego strzału, jednak według niektórych opinii utrudnia celne strzelanie. W tylnej części zamka znajduje się wskaźnik napięcia iglicy. Pistolet występuje w wersji zasilanej nabojem 9x19mm Parabellum lub .40SW. Wersja na nabój 9x19mm Parabellum zasilana jest z magazynka o pojemności 15 naboi (wczesne egzemplarze posiadały magazynek na 16 naboi), natomiast wersja na nabój .40SW zasilana jest z magazynka o pojemności 11 naboi.
Walther P99 QA
Walther P99 QA (Quick Action) to wersja wyposażona w mechanizm spustowy z wyłącznym częściowym samonapinaniem (Semi DAO). Pistolet posiada zwalniacz iglicy oraz wskaźnik napięcia iglicy, zwalniacz iglicy służy jedynie do zwolnienia iglicy przez rozłożeniem częściowym broni. Pistolet zależnie od wersji zasilany jest nabojem 9x19mm Parabellum lub .40SW. Wersja na nabój 9x19mm Parabellum zasilana jest z magazynka o pojemności 15 naboi (wczesne pistolety posiadały magazynek na 16 naboi), natomiast wersja na nabój .40SW zasilana jest z magazynka o pojemności 11 naboi.
Walther P99 DAO
Walther P99 DAO to wersja wyposażona w mechanizm spustowy z wyłącznym samonapinaniem (DAO) Broń nie posiada zwalniacza iglicy. Pistolet występuje w wersji zasilanej nabojem 9x19mm Parabellum oraz .40SW. Wersja na nabój 9x19mm Parabellum zasilana jest z magazynka o pojemności 15 naboi (wczesne egzemplarze posiadały magazynek na 16 naboi), natomiast wersja na nabój .40SW zasilana jest z magazynka o pojemności 11 naboi.
Walther P99 Compact
Walther P99 Compact to zmniejszona odmiana Walthera P99. Pistolet Walther P99 Compact występuje w wersji AS (Anti Stress), QA (Quick Action) oraz DAO. Wersje te posiadają takie same cechy jak ich "pełnowymiarowe" odpowiedniki. Walther P99 Compact zasilany jest nabojem 9x19mm Parabellum, zasilanie odbywa się z dwurzędowego magazynka pudełkowego z jednorzędowym wyprowadzeniem o pojemności 10 naboi.
Walther P99 to pistolet niezawodny, ergonomiczny oraz nowoczesny, jednak ze względu na bezkurkowy mechanizm uderzeniowy niezbyt dobrze radzący sobie z nabojami wyposażonymi w twarde spłonki. Broń stanowi uzbrojenie niemieckiej oraz polskiej policji. Co ciekawe pistolet produkowany jest między innymi w polskiej Fabryce Broni Radom.
Walther P99 ogółem
wersja
P99 AS, P99 QA, P99 DAO
P99 AS, P99 QA, P99 DAO
P99 Compact AS, P99
Compact QA, P99 Compact
DAO
nabój
9x19mm Parabellum
.40 SW
9x19mm Parabellum
długość lufy
102mm
106mm
90mm
długość
180mm
184mm
168mm
masa
605g niezaładowany
655g niezaładowany
530g niezaładowany
mechanizm spustowy
P99 AS- z samonapinaniem

P99 QA- z wyłącznym
częściowym samonapinaniem

P99 DAO- z wyłącznym
samonapinaniem
P99 AS- z samonapinaniem

P99 QA- z wyłącznym
częściowym samonapinaniem

P99 DAO- z wyłącznym
smaonapinaniem
P99 Compact AS- z
samonapinaniem

P99 Compact QA- z wyłącznym
częściowym smaonapinaniem

P99 DAO- z wyłącznym
samonapinaniem
magazynek
Pudełkowy dwurzędowy,
początkowo na 16, później 15
naboi
pudełkowy dwurzędowy na 11
naboi
pudełkowy dwurzędowy na 11
naboi
Walther P99 QPQ, jest to wersja ze specjalną powłoką antykorozyjną
Walther P99 z zamkiem w tylnym położeniu
Rozłożony częściowo Walther P99