Zastawa M76
Zastawa M76 to jugosłowiański samopowtarzalny karabin wyborowy skonstruowany na podstawie karabinka automatycznego M64 (odmiana karabinka AK) w firmie Crvena Zastawa. Zastawa M76 powstała aby zastąpić karabiny powtarzalne M48 oraz M69 (odmiany Mausera 98) wykorzystywane jako broń wyborowa. Na początku lat 70. rozpoczęto produkcję seryjną karabinu Zastawa M76.
Konstrukcja Zastawy M76
Zastawa M76 działa na zasadzie odprowadzania gazów prochowych przez boczny otwór w lufie, zastosowano układ gazowy z rurą gazową umieszczoną nad lufą oraz długim skokiem tłoka gazowego. Ryglowanie odbywa się poprzez obrót zamka z dwoma ryglami w prawo, karabin strzela z zamka zamkniętego. Po wystrzeleniu z magazynka ostatniego naboju zespół ruchomy nie zatrzymuje się w tylnym położeniu. Ruchoma podczas strzelania rączka zamkowa znajduje się po prawej stronie komory zamkowej wykonaje ze stali metodą frezowania. Mechanizm spustowy z przechwytywaniem kurka umożliwia strzelanie jedynie ogniem pojedynczym. Zastosowano mechanizm uderzeniowy z kurkiem zakrytym. Umieszczono po prawej stronie broni dźwignia bezpiecznika w gónym położeniu zabezpiecza broń unieruchamiając spust oraz zasłaniając tylną część wycięcia w którym porusza się rączka zamkowa, tym samym uniemożliwiając przeładowanie. Karabin zasilany jest niemieckim nabojem karabinowym 7,92x57mm. Zasilanie odbywa się ze stalowego dwurzędowego magazynka pudełkowego z dwupozycyjnym wyprowadzeniem o pojemności 10 naboi. Magazynek kleszczony jest wahadłowo w gnieździe umieszczonym na dolnej powierzchni komory zamkowej przed chwytem pistoletowym. Dźwignia zatrzasku zamka znajduje się na dolnej powierzchni komory zamkowej pomiędzy kabłąkiem spustu a gniazdem magazynka. Zastosowano lufę zakończoną szczelinowym tłumikiem płomieni. Kolba stała, chwyt pistoletowy, łoże oraz nakładka na rurę gazową zostały wykonane z drewna. Pomiędzy nakładką na lufę a łożem znajduje się sześć otworów poprawiających chłodzenie lufy (trzy po lewej oraz trzy po prawej stronie). Na końcu kolby umieszczono gumową stopkę. Rozkładanie częściowe broni następuje poprzez odłączenie pokrywy komory zamkowej. Zastosowano mechaniczne przyrządy celownicze składające się z muszki w półotwartej osłonie oraz celownika krzywkowego ze szczerbinką. Celownik posiada nastawy od 100m do 1200m co 100m. Po lewej stronie komory zamkowej znajduje się szyna umożliwiająca montaż celownika optycznego lub elektrooptycznego. Zazwyczaj stosowano celownik optyczy M76 o powiększeniu 4x.
Zastawa M91
Zastawa M91 to produkowana od lat 90. wersja zasilana rosyjskim nabojem karabinowym 7,62x54R mm. Nabój 7,62x54R mm wyposażony jest w łuskę z wystającą kryzą, co utrudnia skonstruowanaie broni automatycznej (samoczynnej, samopowtarzalnej i samoczynno samopowtarzalnej) zasilanej tym nabojem. Zasilanie odbywa się ze stalowego dwurzędowego magazynka pudełkowego z dwupozycjnym wyprowadzeniem o pojemności 10 naboi. Karabin wyposażony jest w wykonaną z drewna stałą kolbę szkieletową z integralnym chwytem pistoletowym (podobna do kolby karabinu wyborowego SWD).
Zastawa M76 ogółem
Zastawa M76 to jeden z nielicznych samopowtarzalnych karabinów wyborowych z tłokiem gazowyn o długim skoku. Zastosowanie takiego rozwiązania powoduje dobrą niezawodność, jednak ze względu na tłok gazowy o długim skoku Zastawa M76 charakteryzuje się niezbyt dobrą celnością jak na karabin wyborowy.
wersja
Zastawa M76
Zastawa M91
nabój
7,92x57mm
7,62x54R
prędkość początkowa pocisku
730m/s
790m/s
długość lufy
550mm
620mm
długość
1135mm
1191mm
masa
4,6kg bez magazynka i
celownika optycznego
4,15kg bez magazynka i
celownika optycznego
magazynek
dwurzędowy pudełkowy na 10
naboi
dwurzędowy pudełkowy na 10
naboi
Karabin wyborowy Zastawa M76 z celownikiem noktowizyjnym